Ressamların hayran kalacağı eşsiz bir güzelliğe sahip olan İznik, İstanbul’a yakın olması sebebiyle haftasonlarınızı en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz bir yer.  Yenikapı veya Pendik üzerinden feribotla Yalova’ya gelip, buradan bir saatlik bir yolculuğun ardından İznik Gölü’ne ulaşabiliyorsunuz. Buranın yaylalarına, zeytin ve meyve ağaçlarına bayılacaksınız. Gölde kanoya binerek gezinti yaparak akşam güneşini izleyebilirsiniz. Ne yazık ki İznik eski tarihi mimari özelliğini yitirmiş diyebiliriz. Ancak doğası hala etkileyici…

İznik’te bisiklet turu, trekking, yürüyüş yapabileceğiniz alanlar mevcut. Buraya geldiğinizde mutlaka meyve ağaçlarını görmeli ve dalından kopararak tadına bakmalısınız. Burada yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz bir çok mekan bulunuyor. Şehre özgü geleneksel mutfağından en güzel lezzetleri tadabilirsiniz. Burada çadır kampı veya karavan tatili yapabilirsiniz. Ancak tavsiyemiz Bursa Belediyesi’nin doğayla bütünleştirdiği üçgen bungalov evlerde konaklayabilirsiniz.
İznik Gölü’nde akşam üstü çayınızı veya biranızı yudumlarken gün batımını izlerken kendinizi Picasso veya Van Gogh gibi hissedebilirsiniz. Çünkü eşsiz manzaranın adeta bir tabloya dönüştüğünü göreceksiniz.

Ekinoksun Yaşandığı En Güzel Yer İznik
Ekinoksun Yaşandığı En Güzel Yer İznik

Buraya ekinoks döneminde gelirseniz eğer bu eşsiz güzelliğe şahit olabilirsiniz. Yani 20 Mart veya 22 Eylül dönemlerinde İznik’e gelmeniz iyi bir karar olacaktır.
İznik Gölün’de kanoyla gezerken gölün altındaki antik kentin kalıntılarını görebilirsiniz. Buraya gelmişken çini atölyelerine gidebilir kendi çininizi yapabilirsiniz. Buradaki otantik ve organik ürünlerden satın alabilirsiniz. Burada çini üzerinde bir çok sanat atölyesi bulunuyor.

İznik’in tarihi yapılarından İstanbul Kapı ve Lefke Kapısı’nı mutlaka görmelisiniz. Burası İznik surlarının en önemli dört kapısından iki tanesi… İznik Bithynia, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı gibi önemli medeniyetlerin izlerini taşıyor. İstanbul Kapısı şehrin kuzeyinde bulunuyor. İstanbul’a açılan yol ayrımında bulunuyor. Kapı üzerinde Yunanca yazılar bulunuyor. Mitolojik figürlerin yer aldığı kapıda Roma zafer takısı dikkat çekiyor. Savaş dönemlerinde surlar zarar görmüş ve antik tiyatrodan getirilen taşlarla surlar onarılmış.

Buradaki en keyifli saatleriniz ise zeytin bahçelerinde yapacağınız bisiklet turu olacaktır. Burada zeytinlerin tadına bakabilir, zeytinyağının nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Gölden çıkan balıklardan yapılan yemeklerle karnınızı doyurabilirsiniz. Sarı balık kızartmasının tadını unutamayacaksınız.

İznik Limanı’nda Fener manzarası karşısında çayınızı veya kahvenizi yudumlayarak huzur dolu birkaç saat geçirebilirsiniz.
Şehirde 650 yıllık Türk hamamını görmeyi unutmayın. İznik’e gelirken mutlaka fotoğraf makinenizi getirin ve manzaranın tadını çıkararak bu güzel anları ölümsüzleştirin.
Burada her yıl Nisan ayında Kano Festivali, 21 Mart -23 Eylül ‘de Ekinoks etkinliği ve Nisan ayında düzenlenen halk koşusuna katılabilirsiniz.

[insert page=’bursada-yapilacak-seyler’ display=’content’]