Çin’de başlayan ve kısa sürede yayılan Coronavirüs nedeniyle bir çok ülke karantina altına alındı bu durumda en çok turizmi etkiledi. Formula 1 buna rağmen ilk yarışları iptal kararı almadı ancak Avustralya Grand Prix’si Coronavirüs nedeniyle güvende olmadığı için geçtiğimiz günlerde onarılan Albert Park Hotel‘de bir konukta coronavirüs tespitinin ardından otel kapatıldı.

Salı günü yaşanan hadiseden dolayı otelde çalışan bütün personel karantinaya alındı. Bu kişiler iki hafta boyunca evde gözlem altında tutulacaklar. Bu yüzden Avustralya Grand Prix’i bu anlamda güvenliği tehlikede görünüyor.

Victoria Eyaleti Başbakanı Daniel Andrews ise durumun daha da kötüleşmemesi için yarışın iptal edilebileceğini belirtti. Andrews yaptığı açıklamada, Avustralya Grand Prix’sini iptal etmediklerini aynı şekilde futbol maçlarını da iptal etmediklerini, henüz bu iptalleri gerçekleştirme konusunda talimat verilmediğini, bu talimatın önümüzdeki günlerde verilebileceğini ancak henüz böyle bir kararın olmadığını belirtti. Andrews şöyle devam etti şu anda Formula 1 takımlarının ya da uluslararası basın temsilcilerinin bu otelde kalıp kalmadığına dair bilginin olmadığını, böyle bir karar ortada yokken okulları kapatamayacaklarını veya insanlara etkinliklere gitmemelerini söyleyemeyiz dedi.