Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Diyarbakır Sur ilçesinde bulunmaktadır. Burası ünlü şairimizin doğduğu evdir. İl merkezinde, Cami Kebir Mahallesi, Cahit Sıktı Tarancı Sokak’ta bulunan ev 1733 yılında yapılmış. Ardından ev Tarancı’nın ailesine verilmiştir.

Diyarbakır Sur Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi Diyarbakır Sur’da Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Cahit Sıtkı Tarancı, 2 Ekim 1910 yılında doğmuş, çocukluk ve ergenlik yıllarını burada geçirmiş. 1973 yılında ise ev Kültür Bakanlığı’nca satın alınmış. Ardından restore edilerek Cumhuriyetin 50. yılında 29 Ekim 1973 yılında şairin anısını yaşatmak için müzeye dönüştürülmüş. Kültür gezisi kapsamında geleceğiniz Diyarbakır’da buna benzer etkileyici bir çok tarihi ve kültürel yapılar bulunmaktadır. Buraya gelmişken Diyarbakır Surları’nı ziyaret etmeyi unutmayın. Burada bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Diyarbakır’dan menengiç kahvesi içmeden dönmeyin.

Diyarbakır’da yapılacak şeyleri, gezilecek yerleri sizler için derledik. Ayrıca fazlasıyla geniş kapsamı olan Diyarbakır gezilecek yerler rehberi de hazırladık.

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler Yapılacak Şeyler

Diyarbakır uçak bileti fiyatları web sitemizde çok ucuz! TatilCity.NET yurt-içi ve yurt-dışı uçuşlarda da en uygun ve ucuz fiyatlar ile uçak bileti buluyor.

Diyarbakır uçak biletleri