Konya Beyşehir Gezi Rehberi
Konya Beyşehir Gezi Rehberi

Coğrafi konum itibarıyla son derece şanslı bir bölgede bulunan Beyşehir ilçesi, Batı Toroslar sarp kayalıklarla çevreler. Beyşehir Ovası’nda verimli düzlük alanlar bozkırlar halinde uzanır. Sahip olduğu coğrafi konumuyla önemli bir geçit noktasında olan Beyşehir, arasında çukur bir bölgededir. Bu çukur Beyşehir Gölü’nü de kapsayan büyük bir alandır. Gölün güneydoğusunda yer alan Beyşehir Ovası, Torosların eteğindeki ilçeyi batıdan ve güneybatıdan Akdeniz Bölgesi’nin Göller Yöresindedir. Akdeniz’e 65 kilometre mesafede yer alan Beyşehir ilçesi; doğusunda Konya, kuzeyinde Doğanhisar, Hüyük ve Ilgın, kuzeydoğusundan Derbent, kuzeybatısında Şarkikaraağaç ve Eğirdir, doğusunda Meram, güneyinde Seydişehir ve Derebucak ilçeleri ile komşudur.


Öte yandan Konya‘nın Beyşehir ilçesinde yer alan Beyşehir Gölü, Türkiye’nin ikinci büyük gölüdür. Gölün güney ve batı bölümünde Toros Dağları, doğusunda Erenler Dağı, güneydoğu kuzeybatı yönünde ise Anamas Dağı ve Sultan Dağları yer alır. Beyşehir Gölü’nün üzerinde ise irili ufaklı 33 tane adacık bulunur. Bunlardan bazıları; İğdeli, Akburun, Kızkulesi, Mada, Yılanlı, Külbent adalarıdır. Göl tabanında neojen göl tortuları vardır. Gölde bol miktarda sazan balığı, aynalı sazan, turna, levrek, kadife balığı gibi balık türlerine ev sahipliği yapar. Beyşehir Gölü, halk arasında Uluarık olarak da bilinen Suğla Gölü’ne dökülür.


Konya Beyşehir Turistik Rehber – Konya Beyşehir Gezilecek Yerler – Konya Beyşehir Yapılacak Şeyler

Konya Beyşehir Gezilecek Yerler
Konya Beyşehir Gezilecek Yerler

Beyşehir’de gezilecek yerleri sizin için derledik


Eşrefoğlu Camii

Beyşehir ilçe merkezi İçerişehir Mahallesi’nde yer alan Eşrefoğlu Camii, 1226-1299 yılları arasında inşa edilmiştir. Çok sayıda ahşap sütuna sahip olan cami; altı metrelik çini mozaik ile kaplı görkemli mihrabı ile yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Tamamen ceviz ağacından, çivisiz ve oymalı yapılan minbere ve görkemli bir taç kapıya sahip olan Eşrefoğlu Cami’nin tavanında yapılan kalem işlemeleri ile Beyşehir gezinizde görmeniz gereken yerler arasındadır. Farklı ve özgün ve mimarisiyle cami, sunduğu mistik havası ile de görenleri kendine hayran bırakıyor.


İsmail Ağa Medresesi

Eşrefoğlu Cami’nin tam karşısında yer alan İsmail Ağa Medresesi, halk arasında Taş Medrese olarak da biliniyor. Geçmişi yaklaşık 650 yıllık geçmişe dayanan İsmail Ağa Medresesi, Beyşehir’de mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir.


Beyşehir Gölü Milli Parkı

Türkiye’nin ikinci büyük gölü olma özelliğine sahip olan Beyşehir Gölü, milli park olarak koruma altındadır. Türkiye’deki en büyük tatlı su gölü olarak da bilinen Beyşehir Gölü ve çevresindeki etkileyici doğa ve temiz bir havası ile sevdikleriniz ve ailenizle keyifli zaman geçirebilirsiniz. 1993 yılı itibarıyla milli park statüsünde hizmet veren Beyşehir Gölü Milli Parkı’nda; trekking, dağ bisikleti, cip ile safari gibi aktivitelerle tatilinize farklı bir boyut kazandırabilirsiniz. Aynı zamanda göl çevresinde kamp yapabilir, piknik ve plaj alanından faydalanabilirsiniz. Ayrıca gölün çevresinde yer alan mağaralar ve tarihi eserlerle de geçmişe uzanan mistik bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Tektonik ve karstik olaylar ile oluşan Beyşehir Gölü iki plaj, 22 ada ve kayalık alanlardan meydana gelmiştir. Kuş üreme, barınma ve beslenme merkezi olan Beyşehir Gölü, milli parkta birçok kuş türü koruma altına alınmıştır. Çok özellikle milli park alanı içinde; su sporları, dağ sporları, av sporları ve kuş gözlemciliği de yapmanız mümkündür. Beyşehir Gölü’nün çevresinde yer alan kumsallarda güzel zaman geçirebilirsiniz.


Kubadabad Sarayı

Geçmişten bu gününe kadar ulaşmayı başaran Kubadabad Sarayı, ünlü Selçuklu Sultanı Alaadin Keykubad’ın emriyle mimar Sadettin tarafından inşa edilmiştir. Beyşehir ziyaretiniz sırasında mutlaka görmeniz gereken Kubadabad Saray’ı duvarlarında Selçuklu çini sanatının en güzel örneklerini görmeniz mümkündür. Bu kalıntıların bir kısmı ise Karatay Müzesi’nde halka açık sergilenmektedir.


Taş Köprü

Beyşehir ilçesinde bulunan Taş Köprü aynı zamanda sulama amacıyla yapılan bir su bendi olma özelliği taşımaktadır. 1098-1914 yılları arasında inşa edilen Taş Köprü, 15 göze sahip oldukça görkemli bir yapı olarak yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Adında da anlaşılacağı üzere oldukça dayanıklı bir yapı olan Taş Köprü, orijinal halini koruyarak günümüze kadar ulaşmıştır. Beyşehir’de görmeniz gereken diğer yerler arasında; Çifte hamam, Bedesten, Hacı Akif Adası, Yaka Manastır da yerler arasında bulunur.


Beyşehir’de nerede ne yenir?


Emin Usta Et Mangal & Balık Restaurant

Beyşehir’in en bilinen restoranlarından biri olan Emin Usta Et Mangal & Balık Restaurant, açıldığı tarihten bu yana gerek bölge halkına gerekse dışarıdan gelen misafirlerine müşteri odaklı hizmet anlayışı ve güler yüzlü servisi ile en iyi hizmeti vermeyi amaçlıyor. Alanında uzman personeli ve mutfak ekibi ile sağlıklı ve lezzetli yemekler sunan mekanda aileniz ve sevdiklerinizle keyifli zaman geçirebilirsiniz. Özellikle muhteşem terasında eşsiz göl manzarası ve günbatımını bir arada yaşayabileceğiniz benzersiz bir atmosfer sunan bu mekanda, tatilinize renk katacaksınız.


Efsane Balık & Et Lokantası

Bölge halkı tarafından gerçekten adının hakkını taşıyan bir mekan olarak tanımlanan Efsane Balık & Et Lokantası, özellikle zengin menüsü ile öne çıkıyor. Deniz ürünlerinde en çok tercih edilen balık çeşidi olan sazan, değişik pişirme yöntemleri ile bölgede çok seviliyor. Tüm balıkların mükemmel kızartıldığı menü lezzetli mezelerle de destekleniyor. Sadece balık yemek için bile Beyşehir’de mutlaka bu mekana uğramanızı tavsiye ederiz.


Muko Muko Tesisleri

Hizmet sektöründe 1972 yılından bu yana çeşitli işletmelerle faaliyet gösteren Muko Muko, 2006 yılıyla birlikte başta Düğün Salonu olmak üzere balo, doğum günü gibi, nikah gibi organizasyonlarda faaliyet gösteriyor. Sadece bir akşam yemeği keyfi sunmayan mekanda özel anlarınıza özel bir imza atabilirsiniz. İlçede yemekli organizasyonlarla da kişiye özel porselen tabakta, profesyonel garsonlarla servis yapan mekana mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz. Sevdiklerinizle hoş bir akşam geçirmenizi vaat eden mekan; geniş kapalı salonunda 758 kişilik kapasitesiyle konuklarına rahat bir oturma düzeni sunuyor. Geniş bahçesiyle de hizmet sunan Muko Muko Tesisleri, yeni konuklarını bekliyor.

Konya Beyşehir Gece Hayatı
Konya Beyşehir Gece Hayatı

Beyşehir’ de çok aktif olmayan gece hayatında uygun seçenekler bulmak mümkün


Konya tarihi ve kültürel değerler bakımından en zengin şehirlerimizden biri olsa da eğlence sektöründe pek gelişim gösterememiştir. Muhafazakar kimliği ile öne çıkan kentte, bu noktada oldukça etkilidir. Birçok büyükşehirlerde yaşanan renkli gece hayatı, burada yerini mütevazı eğlence mekanlarına ve restoranlara bırakmıştır. Ancak özellikle şehrin son yıllarda turizme daha fazla açılması ve üniversiteli gençliğin olması eğlence mekanlarının artmasına neden olmuştur. Üniversite öğrencilerinin yoğunlukta olduğu Alaeddin Tepesi, Zafer Caddesi ve Bosna Hersek Mahallesi’nde gençlerin buluştuğu birçok mekana rastlamak mümkündür.


Konya geceleri başta gençler olmak üzere hemen her kesimden insanı bünyesinde toplamayı başaran nadir kentlerimizden biridir. Kentte bulunan üniversite öğrencilerinin fazlalığı gece hayatını renklendirirken şehirde bulunan diğer mekanlarda da her kesimden insan gönlünce eğlenebilir. Öte yandan Konya’da özellikle yerli ve yabancı misafirleri ağırlayabilecek prestij ve özellikte birçok mekan bulunur. Farklı eğlence arayışı olan yerli ve yabancı turistler açısından ekonomik olarak sorununuz yoksa Meram bölgesinde bulunan kulüp ve diskolar da bölgenin sunduğu diğer alternatifler arasında yer alıyor. Orta sınıfın sevdiği veya gazino sevenlerin mekanları da en çok sevilen yerleri arasında bulunur. Bu tarz eğlence mekanları ise özellikle otogar çevresinde toplanmıştır.