Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs nedeniyle Baltık ülkelerinde turist seyahatler durduruldu. Turizm sektörünün üzerine kabus gibi çöken koronavirüsünün etkileri olumsuz bir şekilde devam ediyor. Ülkeler arasında uçuşlar iptal edilirken, sınırlar kapatılıyor ve etkinliklerde iptal ediliyor.

Litvanya hükumeti yurt dışına yapılan turistik seyahatleri 14 Nisan’a kadar durdurma kararı aldı. Hükumetin aldığı bu karar doğrultusunda tur operatörleri de tüm operasyonlarını askıya almak zorunda kaldı. Aynı uygulama yakın zamanlarda Letonya, Estonya tarafından da alınması bekleniyor. Ülkede eğitime erken ara verilerek okullar tatil edilmişti.

Litvanya Turizm Derneği üyeleri ve ülkenin en büyük tur operatörlüre Tez Tour, Kidy Tour, Novaturas 14 Nisan’a kadar tüm tarifeli ve charter uçuşlarını durdurmak zorunda kaldı. Litvanya Turizm Derneği tarafından yapılan açıklamada, Litvanya seyahat organizatörü ve seyahat acentelerini birleştiren kuruluş ve sorumlu makamların uyarılarına uyduklarını, bi süre içinde seyahat etmeyi planlayan tüm müşterilere ertelemelerin ücretsiz seyahat değişiklikleri sunacağını ve yaklaşan uçuşlar ve ülkeye dönüş yapan uçuşların ise yapılan planlara göre gerçekleşeceğini ifade etti.