Yaşanan coronavirüs nedeniyle büyük ölçüde etkilenen turizmde salgın sonsarı içi hazırlıklar sürüyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy sezon için Mayıs ayının sonu olarak açıklama yaptı.

Türk turizminin toparlanması için düzenlenen yol haritasında Bakan Ersoy, “Böyle giderse ve gidişatta sıkıntı yaşanmazsa Mayıs ayı sonu itibariyle iç trafik başlayacak. Kontrollü iç hat uçuşlarıyla turizm sezonu açılacak” dedi.

Coronavirüs salgını nedeniyle bir çok otel kapandı ve çalışanlarına ücretsiz izin vermek zorunda kalırken, bir çok otelde sağlık çalışanlarına ücretsiz olarak tahsil edilmişti. Turizm çalışmaları arasında ise hijyene ve coronavirüs tedbirlerine uyan tesislere sertifika verilecek. Bu sertifikayı alanlar ise tesislerini açabilecekler.

Bir sertifikasyon kurulu oluşturduklarını ve konaklamanın kurallarını belirlediklerini de ifade eden Ersoy, şunları kaydetti:

“Çok kapsamlı bir kurallar bütünü. Konaklama tesisleriyle görüşmelerimiz sürüyor. Bu kurallara uymayı taahhüt edenlere sertifikasyon vereceğiz. Sertifikasyon alan tesisleri duyurarak, tatilciye ‘Buralara gidebilirsiniz’ diyeceğiz. Şehirlerarası seyahat ve iç hat seferleri de bu dönem başlayacak. Vaka açısından sıfır olan ülkelerle karşılıklı kapıları açabiliriz”

Otellerin açılmasıyla birlirte uçuşlarda başlayacak. Öncelikli olarak iç turizm sezona açılış yapacak ardından yurt dışı turizm kademeli olarak hizmete sunulacak. Dış turizmdeki canlanmanın ise Ağustos ayında gerçekleşmesi planlanıyor. Eyül ayında ise bu hareketliliğin yoğunlanması düşünülüyor. Türkiye’ye gelişine izin verilecek olan ülkeler giriş yapabilcek. Uçaklarda ise orta koltuklar boş kalacak, yemek servisi sınırlandırılacak ve internet üzerinden biletler satın alınacak.