Covid-19 virüs salgının yavaşlamasının ardından kontrollü normalleşmeye geçiş süreci yaşayan Türkiye’de iç turizm 28 Mayıs’ta ve dış turizminde Haziran ortalarında başlayacağı açıklanmıştı.

Bu duyurunun ardından otel işletmecileri hızlı bir şekilde harekete geçti ve hazırlıklara başladı. Sağlıklı Turizm Sertifikasyon programı kapsamında bir genelge hazırlanarak otellere gönderildi. Oteller sezonun açılacağı günü sabırsızlıkla bekliyor.

Aydın’ın önemli turizm ilçeleri Kuşadası ve Didim’de oteller hazırlık çalışmalarına başladı. KODER Yönetim Kurulu Başkanı Tacettin Özden, şehirlerarası yolculuğun 3 Haziran tarihinden itibaren ilçelerdeki otellerinde açılacağını belirtti. Oteller normalleşmeye paralele olarak çalışmalarına başlayacaklar.

Tacettin Özden, “Biliyorsunuz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sağlıklı Turizm Sertifikasyon programı açıkladı. Açılışla ilgili bir de genelge yayınladı. O genelge ve sertifikasyon programı doğrultusunda Kuşadası ve Didim’deki oteller sezonu açmak için hazırlanıyor. Normalleşmeye paralel olarak oteller açılmaya başlayacak. Haziran ayından itibaren yavaş yavaş oteller açılacak diye düşünüyorum. Uçuşların başlaması, sınırların açılmasıyla paralel oteller de açılacaktır” dedi. “3 HAZİRAN’DAN SONRA…” Özden, sözlerini şöyle sürdürdü: “Haziran’ın üçüne kadar büyük şehirlerde şehirlerarası seyahat yasağı devam ediyor. Yasağın bulunduğu iller zaten potansiyel iç turizmin en fazla beklentide olduğu yerler. İstanbul, Ankara, İzmir gibi… O nedenle bizim bölgemiz için 3 Haziran’dan sonrayı düşünmek lazım. Burada 3 Haziran’dan sonra otellerini açmayı düşünenler var. Yani gelmek isteyen olursa otellerde yer bulurlar.”

Coronavirus salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektörü Mayıs ayının son haftası itibaren canlanacağı bekleniyor. 23-26 Maysı tarihleri arasında ise tüm yurtta sokağa çıkma yasağı uygulanacak.