Çin’in Wuhan şehrinde ortaya covid-19 virüs salgını nedeniyle özellikle turizm sektörü global çapta büyük darbe yaşadı. Avrupa ülkelerinde bir çok ülke bunun sıkıntısını yaşarken ekonomik krizde yaşanmaya başladı.

İspanya’da virüs salgınında meydana gelen vaka artışları nedeniyle Belçika, Hollanda, Norveç, İngiltere, Fransa gibi bir çok ülke İspanya’dan gelen turistlerin 14 gün karantinaya alınması ve önlemler alınması gibi kurallar koyması İspanya hükumetini endişelendirdi. Bu ülkeler aynı zamanda vatandaşlarına İspanya’ya gitmemeleri konusunda uyarıda bulundu.

İspanya’da turizm sektörü geçtiğimiz yıla göre Ağustos ve Eylül ayında 8,7 milyar avroluk bir kayıpla karşı karşıya kalabilir. Bu yüzden vakaların düşük olduğu Kanarya Adaları, Valensiya ve Balear Adaları üzerinde İspanyol hükumeti durmaya başladı. Turizmin bu bölgelerde hareketlenmesi için çalışmalara başlandı.

Geçtiğimiz günlerde de İngiliz hükumeti vatandaşlarına İspanya’ya gitmemeleri için uyarıda bulundu. İspanya’dan gelenlerinde 14 gün karantinada tutulması gerektiğini belirtti. Bunun yanı sıra Kanarya Adaları, Balear gibi yerler dışında İspanya ve İngiltere arasındaki uçak seferleri ise 9 Ağustos’a kadar uzatıldı.

Kanarya, Balear, Endülüs ve Valensia özerk yönetimleri ise İngiltere hükumetine çağrıda bulundu ve bu bölgeler için karantina önlemlerinin kaldırılmasını istedi. Karantina kararının ise İspanya genelinde kaldırılması için İngiliz hükumetiyle görüşmeler yapılmaya devam ediyor.

Covid-19 virüs salgının yoğunlaştığı Katalonya’da ise hükumet başkanı Quim Torra kritik dönemde olduklarını ve Mart ayında yaşanan verilere geri dönülmemesi için Katalan halkına kurallara uyulması gerektiğini belirtti.

Torra, “Masamda yine 7 bin ölü listesini görmek istemiyorum. Bunu önlemek için elimden gelen her şeyi yapacağım. Eğer birlikte hareket etmezsek geriye dönüş olur. Yazın en önemli 10 günüyle karşı karşıyayız.” dedi.

Katalonya’da son 24 saatte 3 kişi ölmüş ve 724 yeni vaka tespit edilmişti. Bunun üzerine özerk bölgesinde disko gibi eğlence yerleri kapatıldı.