Covid-19 virüs salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektörü 1 Haziran tarihiyle birlikte yeni normalleşme sürecinde yeniden canlanmaya başladı. Virüs salgını kısa sürede 185 ülkeye yayılmış ve sınırlar kapatılmıştı. AB ülkeleri ise aldıkları kararla Türkiye’yi riskli olarak görmüş ve turist göndermeme kararı almıştı. Yapılan temasların ardından Almanya’dan üst düzey açıklaması geldi.

Almanya Turizm Sorumlusu Thomas Bareiß, Türkiye’ye seyahat uyarısının kaldırılmasının kısa sürede mümkün olabileceğini söyledi. Bareiß, “Durum iyi olursa, ki geçen hafta iyiydi, oldukça hızlı bir şekilde açılım için hazırlık yapabiliriz” dedi.

RTE televizyonuna açıklamada bulunan Bareiß, Türkiye’ye karşı seyahat uyarının kaldırılmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’ye yönelik seyahat yasağı kısa sürede kaldırılacak gibi görünüyor.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre; Bareiß, “Bu bağlamda, seyahati mümkün kılmak için önümüzdeki günlerde ne yapabileceğimizi düşünme aşamasındayız” ifadelerine yer verdi.

Önceki gün Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yönelik olan turizmle ilgili yasağa Başkan Recep Tayyip Erdoğan “Biz bir kaybedersek onlar 10 kaybeder” şeklinde rest çekmişti. Türkiye’nin İngiltere ile olan turizmi devam ediyor. Almanya’nın da tepki alan bu tutumu kısa sürede değiştireceği düşünülüyor. Bu konuyla ilgili olarak Türk hükümet yetkilileri geçen hafta yapılan görüşmeleri olumlu geçmiş ve Dışişleri Bakanı

Mevlüt Çavuşoğlu ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy geçtiğimiz hafta Berlin’de bu konuyla ilgili olarak görüşmeler yapmıştı. Covid-19 salgınıyla ilgili aşı ve ilaç çalışmaları ise devam ediyor.