22 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de Şubat 2020 dönemine yönelik olarak yatırım teşvik belgelerinin listeleri yayınlandı. Yayınlanan tebliğe göre 2020 Şubat ayında 11 yeni otel projesiyle ilgili olarak yatırım teşviği kapsamına girdi.

16 turizm yatırımı için teşvik belgesi hazırlandı. Bunlardan 11 tanesi ise yeni otel projesi diğer 6 tanesi ise modernizasyon yatırımları olarak belirlendi.

Yeni tayırım teşviki alan yatırımların dağılımı ise şöyle sıralandı;

2’si 4 yıldızlı otel
1’i 5 yıldızlı otel

1’i 1 yıldızlı otel
1’i 3 yıldızlı termal otel

1’i butik otel
4’ü 3 yıldızlı otel
1’i beş yıldızlı termal otel şeklinde gerçekleşti.

Şubat döneminde hazırlanan ve düzenlenen yatırım teşviği alan işletler ve projeler şöyle;

 

Coronavirüs nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektöründe bir çok otel geçici olarak kapanmış ve personelini işten çıkarmış veya ücretsiz izine göndermişti. Haziran ayında sezonun açılacağına dair öngörüler oluşurken virüs salgını nedeniyle sektörde bir çok yeniliğin gerçekleşmesi söz konusu. Açık büfenin kaldırılacağı sektörde butik oteller, pansiyonlar gibi kapasitesi düşük tesislerin tercih edileceği düşünülüyor.

Coronavirüs salgını nedeniyle bir çok ülke sınırlarını kapatmış ve sokağa çıkma yasağı başlatmıştı. Salgından en çok etkilenen ülkeler ise ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa, Almanya, Çin, Türkiye, İran, Irak, Rusya ve Yunanistan yer alıyor. Türkiye’de 23-26 Nisan tarihleri arasında ise sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Türkiye’de en çok vakaların görüldüğü iller ise İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Zonguldak.