Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin bazı ülkelere vize muafiyetiyle ilgili karar Cumhurbaşkanınca Resmi Gazete’de yayınlandı. Birleşik Krallık, Hollanda, İspanya, Britanya, Norveç, Polonya, İspanya, Hırvatistan, Belçika, Avusturya, Portekiz, Malta ve Norveç’e vize muafiyeti sağlanması için Cumhurbaşkanı kararıyla Resmi Gazete’de yer aldı.

Söz konusu ülkelerin vatandaşlarına Türkiye’ye yapacakları 180 gün en az 90 gün turistik amaçlı ikametlerinde ve transit geçişlerinde vize muafiyeti sağlanacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan karara göre Hollanda, Britanya, Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, Hırvatistan Cumhuriyeti, İrlanda Cumhuriyeti, Hollanda Krallığı, Malta Cumhuriyeti, Polonya Cumhuriyeti, Portekiz Cumhuriyeti, İspanya Krallığı, Belçika Krallığı umuma mahsus pasasport hamili vatandaşlarına Türkiye’ye yapacakları 180 en az 90 gün ikametlerinde transit geçişlerde vize muafiyeti sağlanacak. 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 18. maddesi gereğince karar verildi.

Bu yıl ülkemize en çok turistin Rusya’dan gelmesi beklenirken, rekorun yine Antalya’nın kıracağı görüşü oldukça yüksek. Türkiye’de tatilini geçiren ülkeler arasında Rusya ilk sırada yer alırken Rusya’yı Almanya ve Ukrayna takip ediyor. Aynı ilginin bu sezonda da beklendiği ve turizm gelirinin rekor kıracağı tahmin ediliyor. Geçtiğimiz gün televizyonda yaptığı açıklama da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2020 yılı hedefinin 58 milyon turist ve 41 milyar dolar turizm geliri olduğunu açıklamıştı. Erdoğan bu yılın Ocak ayında bir rekora imza atıldığı ve gelen turist sayısının ise 16’dan fazla olduğu belirtmişti.  2019 yılında ihracatın %2,2 arttığını ve 180,7 milyar dolara yükseltiğini açıklayan Erdoğan buna ek olarak hizmet ihracatının ise 54 milyar dolar olduğunu belirtti.

İstanbul Milletvekilleri Buluşması’nda konuşan Erdoğan konuşmasında “Turizmde ve ihracatta yakaladığımız bu başarı sayesinde 2019 yılını 1,7 milyar dolar cari fazla ile kapattık. Sanayi üretimimiz Aralık’ta yüzde 8,6 artarak ciddi bir sıçrama yaptı. Aynı şekilde perakende satış hacmi de yüzde 11 ile olumlu ivmeyi devam ettirdi. Böylelikle ekonomimizi 2019 yılın son çeyreğinde yüzde 6, tamamında ise yüzde 0,9 reel olarak büyütmeyi başardık. Türkiye’nin batacağı, biteceği, yerle yeksan olacağı, küçüleceği söylenen 2019’u neredeyse yüzde 1’lik büyüme ile kapatarak şom ağızlılara hak ettikleri dersi verdik”