Floransa Gezi Rehberi


Kuzey İtalya’daki Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa, kentin içinden geçen Arno Nehri etrafında kuruludur. Floransa, geçmişten bu yana İtalya ve Avrupa’nın kayda değer ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Tarihi yapıları, muhteşem mimarisi ve sosyal yaşamıyla turistlerin ilgisini çeken Floransa, M.Ö 59 yılında Jül Sezar’ın ordusundan ayrılan askerlerin Arno Nehri vadisinde kurulmuş ve zamanla gelişmiştir. Floransa’nın bu dönemdeki adı “Florentia” adıyla anılırdı. Köklü bir tarihe ve zengin bir birikime sahip olan kent, en ihtişamlı dönemlerini 15. yüzyılın ilk yarısında ünlü Medici ailesinin burada egemenlik kurmasıyla baş göstermiştir. Ailenin ilk önemli üyesi olan Cosimo büyük Palazzo Medici adlı bir saray inşa ettirmiştir. Ardından yerine geçen oğlu Piero ve torunu Lorenzo oldukça gösterişli binalar inşa ettirmiştir. Dönemin ünlü mimar ve heykeltıraşlarını maddi anlamda desteklemeye devam eden ailenin ardından kent, özellikle Lorenzo’nun 1469 ila 1492 yılları arasındaki önderliğinde


Floransa altın çağlarını yaşadı. Aralarında Michelangelo, Leonardo da Vinci ve Botticelli’nin de bulunduğu sanatçılara verilen destek ile İtalya yarımadasında Rönesans çağının da başladığı topraklar oldu. Rönesans’ın doğum yeri olarak bilinen Floransa, zengin kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm kenti olma özelliği taşır. Şehir özellikle önemli sanat galerileri ve müzeleriyle ön plana çıkar. Leonardo da Vinci ve Michelangelo’nun yetişmesine katkı veren bu tarihi şehir, daha birçok dünyaca ünlü sanatçıya ev sahipliği yapmıştır. Yine ünlü yazar ve şair Dante Alighieri bu şehirde yaşamış ve eserlerinde Floransa’dan ilham alarak birçok eserine hayat vermiştir.


Floransa’da yapılacak şeyler

Floransa’ya gitmek isteyenler için çeşitli bilgiler… “Floransa’da Yapılacak Şeyler” bu şehir hakkında turistik bir el kitabı gibi hazırlandı. “Bu yazılanlar bana yetmez” diyenler için de çok daha fazla detay içeren Floransa gezi rehberi hazırladık.

Venedik Gezi Rehberi


Venedik Gezi Rehberi

İtalya’nın kuzeydoğusunda yer alan Venedik, 117 adası ve dünya harikası 400 köprüsüyle İtalya turlarının en çok ziyaret edilen duraklarındandır. Söz konusu ada ve kanallardan meydana gelen bu eşsiz kent, “Kanallar Şehri”, “Sular Şehri” ve tüm dünya tarafından tanınan ünlü maskeleriyle “Maskelerin Şehri” olarak da bilinmektedir. Uzun yıllar boyunca dalgaların etkisiyle oluşan lagün, şehrin fotoğraflarının sergilendiği kanallar bölgesiyle görenleri kendine hayran bırakır. Bu bölge ve şehir sahip olduğu bu doğal güzellikleri ve birçok tarihi eser ile  UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiştir. Öte yandan Roma İmparatorluğu döneminde kurulan Venedik şehri, imparatorluğun dağılmasının ardından Bizans İmparatorluğu egemenliği altına girmiştir.


Kanallardan dolayı dağınık bir yapıya sahip olan kent, Bizans döneminde biraz da bağımsız bir yapıya kavuşmuştur. Etrafı sularla çevrili olan Venedik’te balıkçılık yerli halk açısından önemli bir geçim kaynağı oldu. Bu ekonomik faaliyet günümüzde de geçerliliğini korumaktadır. Balıkçılığın zamanla gelişmesi ve gemi yapımının da gelişmesini hızlandırmıştır. Venedik Cumhuriyeti, özellikle Orta Çağ ve Yeni Çağ’da önemli bir ticari güç olarak öne çıkmıştır. Akdeniz ticaretine hakim devletlerinden biri olan Venedik’te  hem devlet hem de halk oldukça zengindir. Bu sayede Venedik’te sanat ve mimari de kayda değer bir gelişim sergilemiştir. Rönesans döneminde etkin rol oynayan kent, birçok sanatçıya da ev sahipliği yapmıştır. Farklı dallardan sanatçıların da etkisi ve katkısıyla önemli bir tarihi birikime sahip olan kent, günümüze kadar varlık gösteren tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle görülmeye değerdir.

Vatikan

Vatikan, İtalya Roma şehrinde bulunmaktadır. Burası Hristiyan Kalotilk mezhebinin önemli merkezlerindendir. Dünyanın en küçük yüzölçümüne sahip devlettir.

 İtalya Roma Vatikan İtalya Roma’da Vatikan

Yüksek duvarlarla çevrilidir. Vatikan sanat eserleri, müzeler ve mimari özellikleriyledikkat çeken dünyanın bir çok yerinden turistlerin akın ettiği bir yerdir. Hristiyan dünyanının en büyük kilesisi San Pietro Bazilikası buradadır. Kilise önünde devasa kuyruklar oluşmaktadır. Vatikan’da görmeniz gereken yerlerden biri Piazza San Pietro yani Aziz Petrus Meydanı’dır. San Pietro Bazilikası’nın önünde uzanan meydan görülmeye değer bir yer. Meydan mimar Bernini 11 yıllık çalışma sonucunda yapmış. 284 sütunla çevrili olan meydandaki sütunlarda 140 azizin heykeli bulunmaktadır. 26 metre uzunluğunda Mısır’dan getirilen dikilitaş bu meydandadır. Bu meydanda Papa ayin günlerinde günde 300 bin kişiyi ağırlamaktadır. Vatikan’a geldiğinizde mutlaka San Pietro Bazilikası, Sistina Şapelini, Vatikan Bahçelerini, Vatikan Müzelerini mutlaka görmelisiniz.

Traianus Sütunu

Traianus Sütunu, İtalya Roma şehrinde bulunmaktadır. Roma’nın en ünlü sütunlarındandır. İmparator Traianus MS.113 yılında Daçya’ya yani Romanya’ya karşı kazanılan zaferin anısına yaptırılmıştır. 40 metre yüksekliğe sahip sütun üzerinde Roma ordusunun hazırlıkları, Daçyalıların yurtlarını savunmalarını anlatan sahnelere yer verilmiştir. Sütunun içinde spiral bir merdiven vardır. Bu bölüm ziyarete kapalıdır. Merdiveni aydınlatan küçük pencereler açılmıştır.

İtalya Roma Traianus Sütunu İtalya Roma’da Traianus Sütunu

MS.117 yılında Trainaus öldüğünde kendisinin ve eşinin küllerinin sütunun içinde oyuk kaidesinin içine konulmuştur. 1587 yılına kadar sütunun tepesindeki Trainus heykeli, Aziz Petrus’un heykeliyle değiştirilmiştir. Sütunun çevresinde çok önemli görülmesi gereken yerler vardır. Piazza Venezia, Vittorio Emanuele II Abidesi ve Traianus Pazarları bulunmaktadır. Buraya gelmek için Metroya binerek Colosseo durağında inebilirsiniz

Sant’Angelo Kalesi

Sant’Angelo Kalesi, İtalya Roma şehrinde bulunmaktadır. Burası Roma’nın en önemli tarihi yapılarındandır. İhtişamlı bir görüntüye sahip olan kale adını, Papa Gregorius’un burada Melek Mikail’i gördüğü mistik anıdan almıştır.

İtalya Roma Sant’Angelo Kalesi   İtalya Roma’da Sant’Angelo Kalesi

M.S.139 yılında Harianus ve ailesinin mozolesi olarak yapılmıştır. Ardından İmparator Aurelianus tarafından yaptırılan kent duvarları eklenmiş. Ortaçağ döneminde ise burası kaleye dönüştürülmüş. Kale siyasi isyanlar döneminde papaların saklandığı yer olmuştur. Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’da burada esir olarak kalmıştır. Kale ve Vatikan arasında gizli bir geçit vardır böylece papaların güvenliği sağlanmıştır. Vatikan Koridoru’da denilen bu bölüm Vatikan Sarayı’ndan kaleye kadar uzanır. Günümüzde kale aynı zamanda Sant’Angelo Kalesi Ulusal Müzesi olarak faaliyet göstermektedir. Müzede Salla delle Urne bölümündeki kaplarda ölü küllerinin saklandığı kaplar bulunmaktadır. Bu küller İmparator Hadrian ve ailesinin külleri olduğu düşünülmektedir. Kalenin merkezini kaplayan VI.Alexander Merdivenleri’yle Perino del Vega ve Pellegrino Tibaldi’nin göz alıcı freskleriyle süslenmiş. Ayrıca Sala Paolina kelinin görülmesi gereken bölümlerdir.

Piazza Venezia

Piazza Venezia, İtalya Roma şehrinde yer almaktadır. Burası meydanın batı yönünde önemli sanat sergilerine ev sahipliği yapmaktadır. Burası oldukça görkemli bir Ronesans sarayı olma özelliğine sahiptir. Saray, 1455-1464 yılları arasında, II.Paulus adıyla Papa olan Venedik Kardinali Pietro Barbo anısına yaptırılmıştır. Burası çoğu zaman papalık konutu, bazende Venedik elçiliği olarak kullanılmıştır. 1916 yılından itibaren devlete ait yer olmuştur.

İtalya Roma Piazza Venezia İtalya Roma’da Piazza Venezia

Günümüzde ise yapı müze olarak kullanılmaktadır. İçinde birinci sınıf erken Ronesans dönemine ait ağaç heykeller, resimler, sandıklar, goblenler, gümüşler, seramikler, silahlar, bronzlar, zırhlar, barok heykeller bulunmaktadır. Ayrıca 17-18 yüzyıla ait İtalyan resimleri bulunur. Buranın tarihi önemi ise şudur; Mussoli’ni sarayın balkonundan halka seslenmiştir. Buraya metroya binerek Collosseo durağında inerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Navona Meydanı

Navona Meydanı, İtalya Roma şehrinde bulunmaktadır. Burası bölgenin en hareketli noktasıdır. Roma sosyal yaşamını yansıtan en popüler meydanlardandır. Meydan, Papa x.Innocent’in talebi üzerine M.S. 1. yüzyılda, İmparator Domitian tarafından bir stadyumun yerine yaptırılmıştır.

 İtalya Roma Navona Meydanı İtalya Roma’da Navona Meydanı

Mimari açıdan bu yüzden stadyuma benzemektedir. Çevresinde dinlenmek ve yorgunluğunuzu dindirecek içecekler içmeniz için kafeler bulunmaktadır. Burada gezerken sokak gösterisi yapanları, sokak müzisyenlerini görebilirsiniz. Burada gezmek sizin için çok keyifli bir an olacaktır. Meydan da Bernini’nin tasarımını yaptığı Dört Nehir’in bulunduğu 3 çeşme vardır. Çeşme barok tarzında süslenmiştir. Hemen arkasında ise Sant Agnese in Agone, yanında ise Roma’ın en ünlü dini binalarından olan San Luigi dei Francesi bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde meydanda bulunan ve 17. yüzyıldan kalma olan 4 yıldızlı Eitch Borromini Palazzo Pamphili otelinde kalabilirsiniz. Merkez otellerde kaldığınızda bir çok yere ulaşımınız çok daha rahat olacaktır.

Palatino Tepesi

Palatino Tepesi, İtalya Roma şehrinde bulunmaktadır. Burası Roma’nın en eski bölgesidir. Roma Forumu’nun 40 metre yukarısında bulunmaktadır. Roma Mitolojisi’ne göre bir dişi kurt tarafından imparatorluğun kurucusu olan ikiz kardeşler Remus ile Romulus  tepede bulunan bir mağaraya götürülerek büyütülmüşler. Arkeolojik kazılar sonrasında bu rivayetin gerçek olduğunu kanıtlayan kalıntılar ele geçirilmiştir. M.Ö.9. yüzyıldan kalma olan bu eserler İtalya’nın başkentinin temellerinin atıldığını gösteren eserlerdir.

İtalya Roma Palatino Tepesi İtalya Roma’da Palatino Tepesi

Palatino Tepesi, Antik Roma’yı anlatan önemli bir kaynak olma özelliğini taşıyor. Tepede,  İmraparator Augustus ile Livia’nın evleri, Kybele Tapınağı, Farnese Bahçeleri, Hipodrom, Flavia Sarayı yer alıyor. Buraya gelmişken buraya yakın olan Collesium’u, Roma Forumu’nu da gezebilirsiniz. Müzeyi ziyaret saatleriniz 08:30-19:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.