Barselona Katedrali

Barselona Katedraliİspanya Barselona şehrinde bulunmaktadır. Katedralin tasarımını 1408 yılında Fransız Mimar Charles Walters yapmış. Bina, 14. yüzyılda II.Jaume’nin talimatı üzerine yapılmış.

İspanya Barselona Katedrali İspanya Barselona’da Barselona Katedrali

Katedral, Vizigot Bazilikası, Roma Tapınağı ve caminin bulunduğu noktada yer alıyor. Burası aynı zamanda başpiskoposluk merkeziymiş ve adı da La Seu olarak anılıyor. Katedrale girdiğinizde dikkatinizi çekecek olan detay ise Hz.İsa ve 12 Havarisi’nin tasvirinin olması. Yapıda ki şapel ise aziz ve azizeye adanmış. Katedral gotik mimarisinin en iyi örneklerinden biri. İç kısmı ise Ortaçağ  ve Ronesans dönemlerine ait olan izleri taşıyor. Barselona’da tarihi ve kültürel yerleri gezmenin yanı sıra plajlarında da güneşlenebilir ve denizinde yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Poble Espanyol

Poble Espanyolİspanya Barselona şehrinde bulunmaktadır. Açık hava müzesi olan köy, Montjuic Tepesi üzerinde yer alıyor. Burası Katalan mimar Josep Puig i Cadafalch tarafından yapılmış. EXPO 1929 için tasarlanan köyü mutlaka görmelisiniz.

İspanya Barselona Poble Espanyol İspanya Barselona’da Poble Espanyol

Köy 42 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. İspanyol Pavilyonu içinde bulunuyor. Farklı bölgelere ait 116 yapı ülkenin kültürünü ve sosyal yaşamını yansıtıyor. Aragon tarzı bir dini yapı olarak Endülüs stilinde tasarlanmış meydanı büyük ilgi görüyor. Köyde yerel zanaatkarların çalışmalarını yaptığı 40 atölye bulunuyor. Ayrıca yeme-içme ihtiyacınızı giderebileceğiniz kafe, restoranlar ve Flamenko klubüde köyde mevcut. Barselona gezisi kapsamında geleceğiniz şehirde tarihi ve kültürel gezilerin yanı sıra denize girip, güneşlenebilir keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Mercat de La Boqueria

Mercat de La Boqueriaİspanya Barselona şehrinde bulunmaktadır. La Rambla Caddesi üzerinde bulunan pazar büyük ilgi görmektedir. Burası şehrin çevresinde yetişen meyve, sebze, çiftlik ürünleri, balık ve et gibi ürünlerin satıldığı büyük bir pazardır.

İspanya Barselona Mercat de La Boqueria İspanya Barselona’da Mercat de La Boqueria

Barselona’nın en popüler, lüks restoranlarında yapılan yemeklerin malzemeleri bu pazardan alınmaktadır. La Boqueria’da bulunan klasik tezgahların yanında tatlı ve şekerleme gibi ürünlerde satılıyor. Pazarda yemeklerin pişirildiği bölümlerde yer alıyor. Pazara gelip alışveriş yaparken diğer yandan karnınızı da doyurabilirsiniz. Burada Katalan mutfağına özgü yemeklerin tadına mutlaka bakın.  Barselona gezisi kapsamında geleceğiniz şehirde tarihi ve kültürel yerleri görmenin yanı sıra şehrin denizinde yüzmenin ve güneşlenmenin keyfini de yaşayacaksınız.

Casa Batllo

Casa Batlloİspanya Barselona şehrinde bulunmaktadır. Ünlü mimar Antoni Gaudi’nin tasarladığı ve Kemiklerin Evi anlamına gelen yapıya Katalonya Meydanı üzerinden 10 dakika kadar yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz. Yapı modern bir stilde tasarlanmış.

İspanya Barselona Casa Batllo İspanya Barselona’da Casa Batllo

Günümüzde ise yapı müze olarak kullanılıyor. Sıra dışı bir görünüme sahip olan bina 1904 yılında eski bir konutun iç ve dış bölümlerinin yeniden yapılması sonucunda şehre kazandırılmış. Mimar Gauidi, yapının dış bölümünü, ünlü ressam Monet’in Nilüferler tablosundan esinlenerek yapmış. İlk katında bulunan salondan kent manzarası ve tavan işçiliği dikkat çekiyor. Barselona gezisi kapsamında geleceğiniz şehirde tarihi ve kültürel yerleri gezmenin yanı sıra denize girip yüzmenin keyfini de yaşayabilirsiniz.

Montjuic

Montjuicİspanya Barselona şehrinde bulunmaktadır. 173 metre rakımlık tepe en az Tibidabo kadar ilgi gören bir yer. Adını eski bir Musevi Mezarlığı’ndan alan ve günümüzde kullanılan tepede önemli olaylara şahit olmuş bir kale ve olimpiyat köyü bulunuyor.

İspanya Barselona Montjuic  İspanya Barselona’da Montjuic

Aynı zamanda alanda askeri müzede yer alıyor. Köyü ve kaleyi gezdikten sonra burada bulunan vitraylarıyla ünlenmiş mezarlığı ve mermerden yapılmış heykelleri görebilirsiniz. Olimpiyat Stadyumu’yla kale arasında bulunan alanda Barselona Arboretumu ve EXPO 1929 Grafik Sanatları Sarayı bulunuyor. Yapılar 14 hektarlık bir alana konumlanmış. Bunun yanı sıra Katalonya Arkeoloji Müzesi, Laribal Parkı, Mossen Costa i Llobera Kaktüs Bahçesi’ni mutlaka görmelisiniz. Barselona turu kapsamında geleceğiniz şehirde bütçenize uygun konaklayabileceğiniz tesislerde bulunmaktadır.