Avrupa ülkelerine rahat bir şekilde seyahat etmek isteyen kişiler schengen vizesine başvurmaktalar. Schengen vizesi için bir takım prosedürler söz konusudur. TatilCity.NET sizlere schengen vizesi alma konusunda gerekli desteği sağlamaktadır. Siz de schengen vizesi almak istiyorsanız hemen bizimle irtibata geçin, vizenizi hem ekonomik hem de hızlı bir şekilde alın. Peki Schengen vizesi nedir?

Schengen Vizesi Nedir?

1995 yılında Avrupa Birliği ülkelerin aralarındaki sınırları kaldırmak amacı ile meydana getirdiği vize çeşidine Schengen Vizesi denir. Schengenanlaşmasına sahip olan ülke vatandaşları anlaşmayı kabul etmiş olan ülkeler arasındaki seyahatlerinde herhangi bir vize işlemine tabi tutulmamaktadır.

Schengen Vizesi almaya hak kazanan kişiler 6 ay içerisinde 90 gün seyahat edebilme imkanına kavuşmaktadırlar.

Hangi ülkeler schengen vizesine tabidir?

Schengen Vizesi Nedir?
Schengen vizesi nedir?

Schengen vizesine tabi ülkeleri şu şekilde sıralayabiliriz; Letonya, Litvanya, Polonya, Portekiz, Norveç, Slovenya, Slovakya, İsveç, İspanyaLihtenştayn, İsviçre, Avusturya, Belçika, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Estonya, Almanya, Fransa, İtalya, İzlanda, Yunanistan, Macaristan‘dır. Bu ülkelerden herhangi birine ya da birkaçına seyahat etmek isteniyorsa schengen vizesine başvurmak gerekir.

EFTA nedir?

İspanya, İsviçre, Birleşik Krallık, Belçika, Avusturya, Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda‘nın oluşturduğu dokuz Avrupa ülkesinde bulunan on Adil Ticaret ithalatçısından oluşan bir birliğin adıdır. EFTA, en büyük Adil Ticaret ithalatçılarının bazıları tarafından kurulmuştur. Kuruluş yılı 1987’dir. Resmi hayatına ise 1990 yılında başlamıştır. EFTA’nın merkezi Hollanda’dadır. Ana Sözleşmesi’nin dili ise Flemenkçe’dir.

Schengen bölgesinde kalma süresi nedir?

Seyahat için düzenlenen vize türüne göre seyahatin amacı ve ilgili bazı koşullara göre farklı sınırlamalar söz konusudur. Fakat en yaygın şekilde uygulanan vize türü giriş tarihinden başlamak kaydı ile altı ayda bir maksimum 90 gündür.

Hangi durumda Schengen vizesi alınabilir?

Başvuru için gerekli belgeleri tamamlayan ve schengen bölgesinde kalacağı süre zarfında finansal manada kendisini idame ettirebilece kişiler schengen vizesine başvurabilir.

Ne tür bir vizeye ihtiyaç var?

Elçilik/Konsolosluk tarafından seyahatin amacına göre düzenlenen üç başlıca Schengen vizesi mevcuttur. Bunlardan birisi Tek Tip Schengen Vizesi’dir. Bu vizede altı ayda bir maksimum 90 güne kadar istenen bölgeye geçme veya ikamet etme söz konusudur. Diğer bir schengen vizesi türü Sınırlı Bölgesel Geçerliliği Olan Vize‘dir. Bu vize türünde belirli schengen ülkelerine geçiş söz konusudur. Ulusal vize ise schengen ülkelerine okumaya giden, çalışacak ya da sürekli ikamet edecek olanlara verilen schengen vize türüdür. Schengen vizesi nedir? sorusuna verilecek en kısa cevap budur.

Schengen ülkesi dışında kalan ancak Schengen vizesi sahiplerine giriş izin veren ülkeler hangileridir?

AB üyesi olmayan ya da Schengen Bölgesine dahil olmayan diğer ülkelere seyahat edenlere sadece geçerli bir Schengen Vizesi göstermeleri üzerine konaklama izni veren toplamda 19 ülke bulunmaktadır. Bu 19 ülkeye seyahat etmek isteyenlere ülkede ayrıca bir ulusal vize yaptırımı uygulanmamaktadır.

Schengen vizesi almanıza yardımcı oluyoruz!

Schengen bölge ülkelerine seyahat etmek isteyen vatandaşlarımıza Schengen vizesi alabilmeleri için TatilCity.Net olarak yardımcı oluyoruz. Hemen formu doldurarak Schengen vize işlemlerini başlatabilirsiniz. Ekibimiz Schengen vizesi almanız konusunda hemen sizinle irtibata geçecektir.

Schengen vizesi başvuru formu

Error: Contact form not found.

  • Schengen vizesi için gerekli evrakları öğrenmek istiyorsanız bizi arayabilirsiniz.

Schengen vizesi nedir? sorusuna yanıt vermeye çalıştık.