Almanya’nın güney eyaleti olan Bavyera’nın yukarı Salzberg bölgesinde yer alan ve diktatör Hitler’in Berghof yani Kartal Yuvası olarak nidelendirdiği kararagahının yanında bulunan Zum Türken isimli otel Sotheby’s Müzayede Evi tarafından satışı gerçekleşecek.

Türklere Doğru anlamına gelen Zum Türken daha önce küçük bir dinlenme merkezi olarak kullanılıyordu. 1630 yılında yapımı tamamlanan binanın çalışanları 1683 yılında II. Viyana Kuşatması’ndan sonar elleri gaminet dolu bir şekilde dönünce, ganimet getirenlere Türke yani Türkler denildiği için Türk Evi ismiyle anıldı. Ev, daha sonra naziler tarafından zorla alındı ve adı Türklere doğru, Türklere anlamına gelen Zum Türken olarak değiştirildi. Bina, 1934-1945 yılları arasında Hitler’in gelip konuşmalar yaptığı ve gizli servisin de karargah olarak kullanıldığı bir yapıydı. Hitler’in özel misafirlerinin geldiği otele başlangıçta fiyatı 3.65 milyon euro olarak belirlenmişti. Otelde, II. Viyana Kuşatması ve II. dünya SAvaşı’na it eşyalarda yer alıyor.

Otelin satışı İngiltere merkezli Sotheby’s gerçekleştirecek. Açık arttırmaya katılmak ise serbest. İnternet aracılığıyla da teklif verilebilecek. Hitler’in otele komşu olan Kartal Yuvası bombalandığında otel büyük bir zarar görmüş ve daha sonra yeniden onarılarak hizmete açılmıştı. Otelin altında ise Nazilerin bombardımandan kaçmak için yaptıkları tüneller de bulunuyor. Bu tünellerde eldivensiz gezmek yasak. Nedeni ise ziyaretçiler, duvarlara yazılar yazarak zarar vermiş. Bavyera Eyalet Hükumeti ise başkalarının almaması için oteli almak istiyor fakat bunu kamuya değil özel şirketlere satılacağı belirtiliyor.