Sarıyer, Hacıosman’da yer alan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından dönüştürülüp, düzenlene Atatürk Kent Ormanı İstanbul’un ve İstanbul halkının nefes aldığı, haftasonlarını en iyi şekilde değerlendirebileceği bir hale geldi.
Doğayla iç içe, huzurlu bir gün geçirmek için ideal bir yer olan ormana ulaşım zor değil. Özellikle İstanbul halkının rahatlıkla gelebileceği bir alan.

Yoğun iş temposu ve stresinin ardından haftasonları arkadaşlarınızla veya ailenizle birlikte gelip piknik, mangal yapabileceğiniz bir yer. Dilerseniz burada trekking, yürüyüş, koşu vb doğa sporlarını yapabilmeniz mümkün. Özellikle çocuklarınız için bol oksijenli, sağlıklı bir havaya sahip olan Atatürk Kent Ormanı büyük rezidanslar, plazalar arasında kaybolmuşların kendini bulabileceği, zinde kalıp dinlenebileceği eşsiz bir yer.

Şehir hayatının o gürültülü ve boğucu atmosferinden kaçıp buradaki yeşilliklerle örtülü güzelliklerin içinde huzuru bulabileceksiniz.

Atatürk Kent Ormanı özellikle fotoğraf sanatçılarının ve düğün fotoğrafçılarının vazgeçemediği yerler arasında yerini alacağı kesin… İstanbul’un doğayla bütünleştiği yerlerden biri olan Sarıyer’de gezip, görebileceğiniz bir çok yer bulunuyor.

Buraya gelmişken dönüşte Garipçe Köyü’ne uğrayabilir buradaki bulunan restorantlarda deniz manzarası karşısında akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. Buradaki köylülerle sohbet edebilir, tavla oynayıp, çayınızı yudumlayabilirsiniz.
Ormana sadece yürüyüş yapmak için geldiyseniz eğer, dilerseniz aSarıyer’in en güzel plajlarından birine uğrayıp yüzebilir, güneşlenmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

İstanbul dışından gelenler ise Sarıyer’de ekonomik olarak konaklayabileceğiniz pansiyonlar, butik oteller ve beş yıldızlı oteller bulunmaktadır. Şehir merkezinde kalırsanız eğer İstinye’den Tarabya’ya doğru sabah yürüyüşü yapabilir, akşamları çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Sahilde bulunan balıkçı restoranlarında akşam yemeğinin keyfini sevdiklerinizle birlikte yaşayabilirsiniz.
Atatürk Kent Ormanı İstanbul’un sayılı, yeşil alanlarından biridir. Özellikle çocuklu ailelerin seveceği alan hiç kuşkusuz gençlerinde enerjilerini atabileceği cennetten bir köşe diyebiliriz.

Atatürk Kent Ormanı’nın en önemli özelliği ise doğal yaşama dokunulmaması ve canlıların burada yaşamlarına devam edebilmeleri. Burada bulunan sosyal tesisler ise halka eğlenme imkanı sunuyor. 12 metrelik bir yürüyüş parkı bulunan ormanda ayrıca bir de gölet yer alıyor.

Ormana saat 05:00-22:00 saatleri arasında gidebilirsiniz. Toplu taşıma araçlarıyla geliyorsanız eğer metroya bindikten sonra Hacıosman durağında iniyorsunuz ardından 15 dakika yürüdükten sonra buraya ulaşabiliyorsunuz.