Covid-19 virüs salgını nedeniyle dünyada en çok etkilenen sektörler arasında bulunan turizmde yeni koşullar ve uygulamalar ortaya çıktı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR ile Ulusal Halk Sağlığı Örgütü EODY tarafından bir belge hazırlandı. Bu belgeye göre Yunan hükümetinin turizm sezonunu açma koşullarını açıkladığı belirtildi.

Yunanistan’a gelecek olan turisterin uçağa binmeden önce virüs olmadığı gösteren ve kalkıştan 72 saat sonra alınmış olan sağlık belgelerini göstermeleri gerekiyor.

Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis ise böyle bir belgenin tüm yolcuların seyahate çıkmadan önce sağlık açısından güvende olduklarından emin olmalarını sağlamak olduğu belirtti.

Sağlık belgesine ek olarak konukların sağlık durumunu takip edecek ve gerektiği durumda coronavirüs testine yönlendirilecekler aynı zamanda sağlık görevlisiyle de sözleşme imzalama zorunluluğu getirildi. Sonucun pozitif çıkması halinde ise turistler, devlet tarafından özellikle enfekte olanlar ise tahsis edilen karantina otellerine gönderilecekler.

Yunan hükümetinin planlarına göre, oteller Haziran ayında açılacak. Bazı konukların ise güvenlik seviyesini arttıran özel ekipmanlarla donatılacak. Bazı oteller, yüzeyleri ve odaları sterilize edilecek ve ultraviyole lambalar yerleştirilecek.

Yunanistan Haziran ayında turizm sezonunu açacak. Coronavirüs enfeksiyon vakalarının az görüldüğü bölgelere büyük talep olması tahmin ediliyor. Turizm Bakanı Haris Theokharis’e göreyse Temmuz’a kadar sezon tamamen açılmış olacak ve üç ay sürecek. Şayet talep artarsa sezon Ekim ve Kasım ayına kadar uzayabilir.

Türkiye’de ise tesislere sertifikasyon şartı getirilmişti. Mayıs ayının sonunda sezonun açılması bekleniyor.