Türkiye, İdlib krizinin ardından, binlerce mülteci Yunanistan sınırına doğru gitti. Oluşan yoğunluk nedeniyle Yunan donanmasına ait olan Rodos adlı ulaştırma gemisi, Midilli Adası’na deniz yoluyla gelen 500 göçmen için otel olarak kullanıma hazırladı.

Yunan ordusuna ait olan askeri araçları taşımak için kullanılan gemiye sadece çocuklu aileler gelebilecek. 1 Mart tarihinden itibaren Türkiye’den deniz yoluyla Mytilene limanında sabahlayan mültecilerin, ön kayıtlarının yapılmasından sonra gemiye kabulüne akşam saatlerinde başlandı. Geminin göçmenleri başka bir yere mi götüreceği merak konusuyken, limanda otel veya konaklama merkezi olarak mı kullanılacağı henüz tam olarak belli değil. Ailelerin gemiye kabulünden sonra bekar göçmenler ise başka kamplara gönderilecekler. Aynı zamanda Fransız Haber Ajansı AFP ise Yunan polisinin göçmenleri kabulünden sonra görüntü almak isteyen yerli ve yabancı gazetecileri darp ettiklerini bildirdi.

Göçmenler gemiye alınmadan önce kayıtları yapılırken, mülteci başvurusu yapmalarına ise izin verilmedi. Yunan askeri kaynakları ise, geminin 400 kişilik bir kapasiteye sahip olduğunu, sivil toplum örgütlerinin de desteğiyle göçmenlere battaniye, yatak, uyku tulumu tedarik edildiğini belirtti. Aynı zamanda diğer kamplardan da gelenlerin bu gemiye binme girişimi olduğu fakat limandaki güvenlik güçleri tarafından engellendiği ifade edildi. Yapılan açıklamada ise Türkiye’nin göçmenlerinin engellenmeyeceğini, 2 bine yakın sığınmacının Ege’deki Yunan adalarına geldiğini ve buradaki göçmen nüfusunun 40000’ne çıktığı tahmin ediliyor. Yunan donanmasına göreyse, sahil koruma gemilerinin yoğun bir şekilde devriye gezdiği ve kötü hava koşulları yüzünden son iki günde adalara gelen sığınmacıların sayısının düştüğünü açıklandı.