Yumurtalık Gezi Rehberi
Yumurtalık Gezi Rehberi

Yumurtalık Gezi Rehberi

Adana’nın deniz kenarında bulunan ilçelerinden Yumurtalık, ince kumlu plajı ve temiz deniziyle öne çıkan turizm beldelerinden biridir. Mavi bayraklı plajlarıyla son yıllarda turizm alanında önemli gelişmeler kaydeden ilçe, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapılarıyla da dikkat çekmektedir. Yaz sıcaklarında Adanalıların denize girmek için tercih ettikleri başlıca belde olan Yumurtalık, aynı zamanda oldukça eskilere dayanan bir tarihe sahiptir. Tarih boyunca Aegeae, Ayas ya da Laiazzo diye bilinen ilçede, kış aylarında 5 bin civarında olan nüfus yaz aylarında 50 binlere kadar çıkabilmektedir.


Milattan Önce 2000’li yıllara dayanan tarihe sahip bölgede, Zeytinbeli Höyüğü’nde Milattan Önce 17’nci yüzyıldan kalma Hitit çömlekleri gün ışığına çıkarılmıştır. Ortaçağda, 13’üncü yüzyılda Kilikya Ermeni Krallığı’nın önemli bir liman kenti olan Yumurtalık’ın o zamanki adı Aegeae’dır. Ardından Venedik egemenliğine girdiğinde Laiazzo ismini alan bölge, 1266 ve 1322 arasında Memlukluların ve Türkmenlerin istilasına uğramıştır. Bu yıllarda ticari yönü zayıflayan belde 1347 yılında Memlukluların kontrolüne geçmiştir. Zamanla liman kenti olma özelliğini kaybeden Yumurtalık, 1517’de Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilmiştir. 1959’da ise Adana’nın bir ilçesi olmuştur.


Yaz aylarında çok sayıda günübirlik ziyaretçiye ev sahipliği yapan Yumurtalık, çok sayıda medeniyetten kalma tarihi yapıları, temiz denizi ve doğal güzellikleriyle pek çok gezilecek yere sahiptir. Türkiye’de dalyan balıkçılığının geleneksel şekilde yapıldığı son alanlardan birisi durumundaki Yumurtalık lagünleri, ilçenin öne çıkan doğal güzelliklerinden biridir. Yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki kıyı şeridindeki ince kumlarıyla tatilcilerin gözdesi olan ilçe; plajları, kumsallar ve gölleriyle Adana’nın en önemli turizm merkezleri arasındadır. Devlete ait bazı kampların da bulunduğu ilçede, özellikle belediyenin halka açık kamp alanları yoğun ziyaretçi çeken yerlerdir. Bunların yanı sıra Yumurtalık, ayrıca Bakü-Yumurtalık Boru Hattı’yla da bilinen bir ilçedir. Bu özelliğiyle bir dünya şehri olarak ünlenen ilçede, ayrıca Irak petrolü boru hattıyla Doğu Akdeniz’e taşınmaktadır.


Yumurtalık’a nasıl gidilir?

Adana’nın Ceyhan, Yüreğir ve Karataş ilçeleriyle komşu olan Yumurtalık, il merkezine yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Ulaşımı karayoluyla sağlanan Yumurtalık’a ayrıca Adana’ya kadar havayolu kullanılarak da gidilebilir. Büyük şehirlerden Adana Şakirpaşa Havalimanı’na indikten sonra buradan transfer araçlarıyla ve minibüslerle ilçeye ulaşmak oldukça pratiktir.


Karayoluyla Ceyhan ve Yakapınar üzerinden gidilen Yumurtalık’ın Ceyhan’a uzaklığı 30 kilometredir. Araçla önce Ceyhan’a ardından da Yumurtalık’a devam etmek gerekmektedir. Eğer şehirlerarası otobüsler tercih ediliyorsa, Adana Otogarı’ndan kalkan otobüsler ile Yumurtalık’a ulaşım sağlanabilir. Yaz aylarında Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Yumurtalık’a otobüs seferler sayıları da artırılmaktadır.

Yumurtalık’ta doğa sporları
Yumurtalık’ta doğa sporları

Yumurtalık’ta doğa sporları

Doğa ve su sporları için uygun bir coğrafyaya sahip olan Yumurtalık’ta başta trekking, yüzme ve dalış olmak üzere çeşitli sporlar yapılabilmektedir. Doğa yürüyüşleri için ilçedeki en uygun parkur, Ceyhan’ın Yellibey köyünden başlayan 15 kilometrelik rotadır. Zeytinbeli Gölü ile Ayvalık köyü üzerinden süren parkur, Yumurtalık Lagünü’nden devam ederek, Halep Çamlığı Milli Park Alanı’nda sona ermektedir. Ayrıca Yumurtalık yakınlarındaki Yelkoma Lagünü’nde başlayan parkur da ilgi görmektedir. Çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapan bölgede yapılacak yürüyüşte eşsiz bir manzarayla karşılaşılmaktadır. Yaklaşık 10 kilometrelik sahil yürüyüşü sonunda Portakal Burnu’na ulaşılmaktadır. Sportif olta balıkçılığının da yaygın olduğu Yumurtalık’ta bu aktiviteye ilgi duyanlar, Yumurtalık Dalyan’ı tercih etmektedir. Ayrıca Yumurtalık sahil kesiminde sualtı dalışı da yapılabilmektedir.

Yumurtalık’ta gezilecek yerler
Yumurtalık’ta gezilecek yerler

Yumurtalık’ta gezilecek yerler


Yumurtalık Lagünleri

Büyük bir sulak alan sistemi olan Yumurtalık Lagünleri, Ceyhan Nehri ağzı ile Yumurtalık Körfezi arasında bulunmaktadır. Tuzlu ve tatlı su bataklıkları, çamur düzlükleri, kumullar, sazlıklar ve çam ağaçlarından meydana gelen lagünler; turaç, akça cılıbıt ve küçük sumru başta olmak üzere çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bölgedeki en önemli sulak alanlar olarak Yelkoma Gölü, Ömer Gölü, Yapı Gölü ve Darboğaz Gölü dikkat çekmektedir. Yumurtalık Lagünleri, Türkiye’de geleneksel yöntemlerle balıkçılık yapılan ender yerlerden biri olarak da dikkat çekmektedir.


Yumurtalık Tabiat Koruma Alanı

Yumurtalık ilçe merkezine 30 kilometre mesafede bulunan Yumurtalık Tabiat Koruma Alanı, Seyhan ve Ceyhan nehirleri deltasında geniş bir alanı kaplamaktadır. Göl lagünleri, kıyı kumulları, hayvan ve bitki türlerinin yanı sıra tarihi ve kültürel değerleriyle de dikkat çeken bölgenin sulak alanları önemli kuş göç yolları üzerinde bulunmaktadır. Yumurtalık Tabiat Koruma Alanı’nda yer alan Akyatan ve Ağyatan gölleri, kuş türleri bakımından Türkiye’nin önde gelen gölleridir. Öte yandan soyu tükenme tehlikesi altında olan Caretta Caretta’lar için de önemli bir bölge olan tabiat koruma alanı, Akdeniz’de 20’ye yakın deniz kaplumbağası yuvalama alanına da sahiptir.


Ayas Antik Kenti

Ne zaman kurulduğu tam olarak saptanamayan Ayas Antik Kenti, bölgede gezilmesi gereken önemli tarihi kalıntılara ev sahipliği yapmaktadır. Helenistik dönemde, Bergama’da olduğu gibi dünyanın üç Asklepieion tapınağından birine ev sahipliği yapan antik kent, Roma döneminde gelişen bir şehir olarak bilinmektedir. Ortadoğu coğrafyasında, doğudan Akdeniz’e açılan önemli liman şehirlerinden olan Ayas, özellikle Cenevizli ve Venedikli tüccarların kurduğu kolonilerle öne çıkmaktadır.


Ayas Kalesi

Yumurtalık’ta gezilebilecek bir diğer tarihi yapı olan Ayas Kalesi, Ortaçağ’dan kalma bir eser olarak dikkat çekmektedir. Kalenin 7’inci ve 10’ncu yüzyıllar arasındaki savaşlarda tamamen tahrip olduğu, 11’nci yüzyıldan sonra ise piskoposluk merkezi olarak kullanıldığı bilinmektedir. O yıllarda önemli bir ticaret limanı olan Ayas’ta, bir tanesi karada, diğeri de limandaki ada üzerinde olmak üzere iki tane kale yapılmıştır. 1266 ile 1337 yılları arasında sık sık Memlukluların saldırısına uğrayıp tahrip olan bu kaleler, her seferinde yeniden inşa edildiği için farklılaşarak günümüze ulaşmıştır.


Süleyman Kulesi

Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1536 yılında yaptırılan bu kule, kat kat yükselen bir yapıya sahiptir. Denizden gelmesi muhtemel saldırıları önceden öğrenebilmek için inşa edilen Süleyman Kulesi, dar gözlem pencerelerine sahiptir. Kulenin kullanılış amacı askeri güvenlik olduğu için Silahlı Ayas Kulesi adıyla da anılmaktadır.


Marko Polo İskelesi

Venedikli bir tüccarın oğlu olan İtalyan gezgini Marko Polo, bu limandan karaya çıktığı için iskele onun adını taşımaktadır. Çocukken Karadeniz ve Akdeniz’deki ticaret merkezlerine babasıyla birlikte yolculuklar yapan Marko Polo, 1268 yılında gerçekleştirdiği Çin seyahati sırasında buradan karaya ayak basmıştır. Seyahatini tamamladıktan sonra tekrar bu limandan gemiye binerek Venedik’e dönen Marko Polo, tahıl ticaretinin yapıldığı bu limana adını vermiştir.


Kız (Atlas) Kalesi

Yumurtalık’taki bu kale, Ayas limanına yanaşan gemilerin ihtiyacı nedeniyle ek hizmet binası olarak yapılmıştır. İtalyan mimarisine sahip olan kaledeki salonlar ve odalar buranın gümrük kontrol merkezi olarak kullanıldığını göstermektedir. Denize girip yüzülebilen kalenin, kralın kızının yılanlardan korunması amacıyla yapıldığına dair diğer kız kaleleriyle aynı hikayeye sahip olduğunu da hatırlatmakta fayda var.


Kurtkulağı Kervansarayı

Yumurtalık’ın Kurtkulağı beldesinde yer alan bu kervansarayın özgün bir mimarisi vardır. Hüseyin Paşa’nın 17’nci yüzyılın sonlarında eski Halep kervan yolu üzerinde inşa ettirdiği kervansaray, büyük kesme taşlarla yapılmıştır. Kalın ayaklar ve kemerlerle örtülü odaları sivri kemerli ikişer pencere ile aydınlatılan kervansaray bir kale sağlamlığında yapılmıştır. Kervansarayın başka bir ilginç özelliği ise sağ tarafında yer alan odaların bir yeraltı dehlizine açılıyor olmasıdır. Yanında aynı dönemden kalma ilginç mimariye sahip bir de cami bulunmaktadır.


Yumurtalık’ta nerede ne yenir?

Adana’nın mutfak kültürünü taşıyan Yumurtalık’ta, lahmacun ve kebap başta olmak üzere yöreye ait çok sayıda lezzeti bulabilirsiniz. Deniz ürünlerinin yaygın olarak tüketildiği ilçede, Misis ayranı ve aşlama gibi içecekler de oldukça yaygındır. Yumurtalık’ta hem yöresel lezzetleri hem de Türk ve dünya mutfağının lezzetlerini tadabileceğiniz çok sayıda restoran bulunmaktadır.


Bunlardan öne çıkan Yakamoz Restaurant, balık ızgara çeşitleri ve kebaplarıyla ünlü bir mekan olarak bilinmektedir. Taze balık çeşitlerinin yer aldığı restoranın menüsünde; ayrıca bol çeşitli mezeler, deniz ürünleri ve salatalar da bulunmaktadır.


Yumurtalık’ın Dervişiye Mahallesi Turgut Reis Sokak üzerinde yer alan Caretta Caretta Balık Restaurant, Gölovası Mahallesi sahilinde bulunan Mesut’un Yeri Balık Restaurant, Hüseyin Baykara Caddesi üzerindeki Baba’nın Yeri ve Hükümet Caddesi’nde yer alan Zeki Usta Kebap gibi restoranlar da ilçede en çok tercih edilen mekanlardan bazılarıdır.

Yumurtalık’ta gece hayatı
Yumurtalık’ta gece hayatı

Yumurtalık’ta gece hayatı

Kış aylarında nüfusu 5 binlere kadar azalan Yumurtalık’ta bu mevsim gece hayatı aktif değildir, ancak yaz aylarında kısmi bir hareketlilik dikkat çekmektedir. Tatil sezonu açıldığında nüfusu 50 bine yaklaşan ilçede, sezonda hizmet veren birkaç tane bar ve kafe mevcuttur. Bu bar ve kafelerde geceleri eğlenceli vakit geçirilebileceği gibi akşam saatlerinde sahilde yürüyüş yaparak temiz hava ve eşsiz deniz manzarasının tadını çıkarmak da bir seçenektir. Yumurtalık’ta öne çıkan mekanlardan bazıları; Atatürk Caddesi’nde bulunan Grand BTC Beach Hotel’e ait Grand BTC Beach Bar ve Yakamoz Restaurant gibi işletmelerdir.