Tüm dünyayı etkisi altına alan ve binlerce insanın ölümüne neden olan koronavirüs salgını nedeniyle turizm sektörü büyük bir kriz yaşıyor. Yabancı turistler turları ve rezervasyonu iptal edince, yerli turistin yüzünü güldürecek indirimlerin yolu açıldı.

2020 yaz sezonu için turizmciler yeni bir tatil kampanyasına hazırlanıyor. Yerli turiste ucuz tatil müjdesi kapıda. Coronavirüsü nedeniyle yabancı turistler rezervasyonları iptal edince bu durumda turizmcilerde yaz sezonu için yerli turistleri çekmek amacıyla indirime gidecek.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği TÜRSAB Başkanı Firüz Bağlıkaya yaptığı açıklamada sektörün büyük paydaşlarının yer aldığı Turizm İstişare Kurulu TİK ile yaz aylarına yönelik özel çalışmalar için hazırlandıklarını belirtti. Bağlakaya,  havayollarının belirli destinasyonlarda sabit fiyat uygulanacağını, otellerin kapasitelerinin bir bölümünün ayrılacağını, acentelerin de bunu bir paket halinde sunacağını, bu durumun fiyatlara ne kadar yansıyacağını söylemenin şimdilik zor olduğunu ancak cüzi fiyatlar uygulanacağını ve çalışmayı önümüzdeki haftada tamamlanacağını belirtti. Yurtdışandan yapılan rezervasyonlarda si %40 oranında iptal gerçekleşti. Bu durumda yerli turiste yönelik bazı çalışmaların gerçekleşmesine neden oldu.