Topkapı Sarayı, imparatorluğun ikametgah yerlerinden biridir. Burada devletin yönetimi yapılırken diğer yandan eğitimin verildiği önemli bir tarihi yapılardandır. Saray, İstanbul fatihi II. Mehmed tarafından 1460-1478 tarihleri arasında yapılmıştır. Zaman içinde saraya daha sonra bir çok eklenti yapılmıştır. Osmanlı sultanları ve saray halkı 19. yüzyılın ortalarına kadar burada yaşamışlardır. 1922 yılında saltanatın kaldırılmasıyla birlikte Osmanlı monarşisi son bulunuyor ve Mustafa Kemal Atatürk sarayı 3 Nisan 1924 yılında müze haline dönüştürüyor.

Yeniçağın Önemli Simgesi Topkapı Sarayı
Yeniçağın Önemli Simgesi Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un fatihi olduktan sonra İstanbul Üniversitesi’nin olduğu yerde bir saray yapar. Günümüzde burası Eski Saray olarak anılmaktadır. Bu saraydan sonra Çinili Köşkü yaptırmış son olarak da Topkapı Sarayı’nı yaptırmıştır. Fatih Sultan Mehmet buraya Yeni Saray anlamına gelen Saray-ı Cedid adını vermiştir. Sultan I.Mahmud ise Bizans Surlarına yakın yerde bir ahşap sahil saray yaptırır buraya Topkapusu Sahil Sarayı demiştir. Ancak çıkan yangında saray kül olunca adı yeni saraya verilmiştir.

Saray mimarisinde Osmanlı felsefesinin detayları dikkat çekmektedir. Sarayın bir bölümünü 16. yüzyılın önemli mimarı Mimar Sinan yapmıştır. Sarayburnu’na yakın olması sebebiyle eşsiz bir manzaraya sahiptir. Sarayda bahçeler, avlular, köşkler bulunmaktadır. 700 000 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır.

Günümüzde sarayda o döneme ait tarihi, kültürel ve dini eserler sergilenmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken ihtişamlı bir yapıdır.

Sarayda imparatorluk hazinesi, Avrupa porselenleri-camları, Çin ve Japon porselenleri, Hırka-i Saadet Dairesi, Kutsal emanetler, padişah elbiseleri ve portreleri, İstanbul cam ve porselenleri, silahlar ve benzeri değerli koleksiyonlar sergilenmektedir.

Topkapı Sarayı, Fatih’e bağlı Sultanahmet’te yer almaktadır. Buraya gezdikten sonra Gülhane Parkı’nda dinlenebilir, çay veya kahve içebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra saraya yakın olan Arkeoloji Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Sarayburnu’nda bankta oturup eşsiz manzarayı izleyebilirsiniz.

Topkapı Sarayına Ulaşım

Topkapı Sarayı, Sarayburnu’nda Osmanlı’nın 600 yıllık tarihinin barındığı ve izlerini taşıdığı önemli tarihsel bir yapıdır. Yeniçağın simgelerindendir. Çünkü Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden hemen sonra yapılmıştır. Sarayda bir dönem 4000 kadar insan yaşamıştır.

Eminönü, Fatih otobüslerine binebilirsiniz. Bunun yanı sıra deniz yoluyla Eminönü iskelesinde inerek yürüyerek veya tramvaya binerek Sultanahmet Meydanı’nda inerek kısa bir yürüyüşün ardından saraya ulaşabilirsiniz.

 

[insert page=’istanbulda-yapilacak-seyler’ display=’content’]