Covid-19 virüs salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan turizmde yeni sezon için çalışmalar başladı. AKTOB Başkanı Erkan Yağcı yeni dönemde turizm sektöründe fiyat değil güven olacağını belirtti. Turizmde yeni sezon iç pazarla başlayacak. Buna yönelik özel uygulamalar yapılacak.

Yağcı, “Yeni normalleşme döneminde turizmde fiyat değil güven belirleyici olacak. Türkiye turizmde edindiği deneyim ve birikimleri ile gelişmelere kolay uyum sağlayacak bir ülkedir. Türkiye turizmde yeni normalleşme sürecinde de başarı hikayesi yazacak” dedi.

Bu yıl turizmi, yaşanan salgının etkileri doğrultusunda değerlendirmemek gerektiğini belirten Yağcı, turizmin bugüne kadar yarattığı değerlerin yeni sezonda artıları olacağını ifade etti.

Turizmin geleceğin gözde sektörü olmaya devam edeceğini söyleyen Yağcı, Covid salgınının geçici bir dönem olacağını ve bu dönemde sağlık odaklı seyahatlerin ön plana çıkacağını kaydetti. Yağcı ayrıca, ”Her şey dahil sitemini en iyi uygulayan ülkelerin başında Türkiye ve özelinde Antalya geliyor. Her şey dahil ile salgını ilişkilendirmemeliyiz. Her şey dahil misafir tarafından talep edilen, arzu edilen bir sistemdir.” değerlendirmesin de bulundu.

Coronavirüs önlemleri kapsamında Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy sertifikasyon sistemini getirdi. Buna göre hijyen kurallarına ve sosyal mesafeye uyanlar yeni sezonda tesislerini açabilecekler. İç turizm Mayıs ayının sonunda açılacak, dış turizm ise Haziran’da başlayacak.

Coronavirüs nedeniyle 16-19 Mayıs tarihlerinde tüm yurtta sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bunun yanı sıra İstanbul dışındaki büyükşehirler ve Zonguldak’a giriş-çıkış yasağı kaldırıldı.