2020 Nisan dönemine ait yatırım teşvik belgelerinin listesi Resmi Gazete’de 13.06.2020 tarihinde yayımlandı. Yayınlanan tebliğe göre ise 2020 Nisan ayında 11 yeni otelin yapım projesi yatırım teşviği kapsamına alındı.

2020 Nisan ayında 16 turizm yatırımı için teşvik belgesi hazırlandı. Bunlardan 11 tanesi yeni otel projesi oldu bunun yanı sıra 5 taneside modernizasyon yatırımlarına ayrıldı.

Yeni yatırım teşviki alan yatırımların dağılımı;

1’i butik otel
1’i bir yıldızlı otel
3’ü üç yıldızlı otel
4’ü dört yıldızlı otel
2’si 5 yıldızlı otel şeklinde gerçekleşti.

Yatırım teşvikleri içinde NG Kütahya Seramik Porselen Turizm Anonim Şirketi’niin Antalya’da bulunan 5 yıldızlı, 1186 yataklı otel projesi ise 250 milyon TL’lik yatırım teşviği aldı.

Nisan 2020 döneminde yatırım teşviği alan turizm işletmeleri ve projeler şu şekilde:

1 Haziran itibariyle birlikte Türkiye yeni normalleşme sürecine girdi. Büyükşehirlere olan giriş ve çıkış yasağı kaldırıldı. Bunun yanı sıra kafeler, restoranlar, kuaförler, güzellik salonları gibi mekanlar hijyen ve sosyal mesafeye uygun olarak dizayn edilirken futbol ligleride seyircisiz olarak başladı.

Sağlıklı güvenli sertifikasyon kapsamında ise bazı tesisler sezonu açtı. Hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymayan, personelini bu konuda eğitmeyen tesisler hizmet veremeyecekler.

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkarak kısa sürede 185 ülkeye yayılan ve binlerce insanın ölümüne neden covid-19 virüsü için henüz bir ilaç ve aşı bulunmuş değil. Oxford Üniveristesi’nde romatizma hastaları için kullanılan kortizon haplarının virüsün etkisini azalttığına dair haber BBC’de yayınlandı.