Covid-19 virüs salgını nedeniyle tamamen durma noktasına gelen ticari yat ve ahşap gemiler bakanlığın aldığı önlemlere uyma şartıyla 1 Haziran 2020 tarihinden sonra faaliyetlerine yeniden başlayacak.

İMEAK Deniz Ticaret Odası’na gönderilen resmi yazıda ticarit faaleyetlerin, turun kapalı grupla yani yakın akraba, aile, arkadaşlar yapılması durumunda mevcut kapasiteyler yolculuk yapabilecekler şayet farklı kişilerden oluşan gruplarla yapılması halinde sosyal mesafeye uyulması şartı getirilecek.

Alınacak önlemler arasında, teknelerin düzenli olarak dezenfeksiyonu sağlanacak. Tur değişimi  öncesinde hijyen kuralları uygulanacak ve işlemin belgelendirilmesi ise Liman Başkanlıkları tarafından kontrol edilecek.

Tur süresine yatlara ve diğer teknelerden karadan misafir alınmayacak. Teknenin girişinde ve dış cephesinde misafirle personelin rahatlıkla görebileceği genel kullanım alanlarında uygulanması gereken covid-19 tedbirleri ve kurallarına ilişkin yazılı ve görsel belgelendirme panoları asılacak. Yeme ve içme hizmeti ise kapalı paketi olarak servis edilecek.

Salgın ile birlikte tüm hesapların alt üst olduğunu belirten Tamer Kıran, açıklamasında şunları söyledi:

“Deniz turizmi ile iştigal eden üyelerimiz yeni duruma göre teknelerini hazırladı. Biz de devletimizin kurumlarıyla sürekli temas halindeydik. Beklediğimiz kararın çıkmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız başta olmak üzere ilgili tüm bakanlıklarımıza sektörümüz adına teşekkür ediyoruz. İlk etapta, iç turizm ile birlikte dahilde yat turizminin başlamasını öngörüyorum. Hava yolu ile yurt dışına geliş ve gidişlerin tam anlamıyla açılmasının ardından 1 Temmuz itibarıyla yat turizminin yabancılar tarafından da rağbet göreceğini tahmin ediyorum. Yat turizmi, Kovid-19 sürecinden en çok etkilenen turizm sektörüne önemli katkılar sağlayacak.”

Coronavirus salgınıyla birlikte büyük kapasiteli oteller yerine bungalov, butik oteller, tekne ve yat turları en çok ilgi gören tercihler olacak.