Yalova’da İşkur turizm sektörüne aktif iş gücü sağlayacak. İŞKUR Yalova İl Müdürlüğü, İşbaşı Eğitim Programları uygulayarak destek verecek.

1 Haziran tarihinden itibaren yeni normalleşme süreciyle birlikte sezonu açan turizm sektörü Yalova’da sektörün eleman ihtiyaçlarını karşılamak için harekete geçti.

İŞKUR Yalova İl Müdürü Erhan Dede, “Turizm sektörü, ilimizin öncü sektörlerinden biri ve sektördeki istihdam potansiyeli önemli. Korona süresince seyahat konaklama ve hizmetler sektörünün tüm paydaş işletmelerine talepleri doğrultusunda kısa çalışma ve nakdi ücret desteğini sunmaya devam ediyoruz. Turizm işletmelerimizi yeni normalleşme sürecinde yakından takip ederek saha ziyaretleri yapıyoruz. Yapılan ziyaretlerde turizm işletmelerinin; tesislerin dezenfeksiyonu, teknik bakım ve onarım, personel eğitimi, sosyal mesafe, tesis faaliyetlerinin tekrar düzenlenmesi, termal kameralar ve psikolojik önlemler gibi birçok tedbiri yerine getirdiklerini gözlemliyoruz” dedi.

Covid-19 virüs salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektörü canlanmak için tüm projeleri uygulamaya başladı. Bunlardan biride sağlıklı ve güvenli tatil için sertifikasyon sistemi uygulanıyor. Sertifikayı alanlar ise sezonu açabilecekler. Büyük yara alan turizm sektöründe istihdamın arttırılması için Yalova’da çalışmalara başladı.

Turizm de iş ve istihdam zamanı olduğunu belirten Dede, “İşbaşı eğitim programları ile ön büro personeli, can kurtaran, garson servis elemanı gibi mesleklerde danışmanlık, işe yerleştirme faaliyetlerimizi yoğunlaştırdık. İş başı yapan her kursiyerimize zaruri gider, sigorta pirim teşviği ve istihdam taahhüdü verildi. Salgın sonrası sıkıntılı sürecin hızla aşılarak istihdamın artırılması adına İŞKUR olarak işletmelere yönelik destek tedbirlerin anlatıldığı ziyaretlerde, önümüzdeki dönemde yürürlüğe girmesi beklenen istihdam kalkanı paketi ve teşviklerimiz ile işyerlerimizin yanında ve destekçisi olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

1 Haziran’da başta kafeler, restoranlar ve kuaförler olmak üzere bir çok mekan ve tesis hijyen-sosyal mesafe kurallarına uygun olarak dizayn edildi ve açılmaya başladı.