Her yaz yerli ve yabancı binlerce turistiin geldiği turizm cenneti Avşa Adası’nda şu ana kadar hiç bir coronavirus salıgını görülmedi.

Balıkesir’in ünlü adalarından olan Avşa Adası özellikle Bursa ve İstanbul halkının ilgi gösterdiği bir yer. Her yaz yerli ve yabancı binlerce turist buraya akın ediyor.

11 Mart tarihinde görülen virüs vakasından sonra bu yıl adadaki konaklama tesisleri açılmadı. 3200 kişilik nüfusa sahip olan Kapıdağ Yarımadası’nın etrafındaki en güzel adalardan olan Avşa’da sokaklar sessizliğini koruyor.

Buraya gelen halk Balıkesir Valiliği’nce alınan kararler kapsamında 14 gün sosyal izolasyon kuralını uyguluyor.

İzolasyon kuralına uymayan sahil şeridinde denize girenler ise jandarma ekipleri tarafından denetleniyor ve kurallara uymayan kişelere 3180 TL kadar idari para cezası kesiliyor.

Marmara Adalar Belediyesi Başkanı Süleyman Aksoy, alınan sıkı önlemler nedeniyle Avşa’da bugüne kadar pozitif corona virüs vakası görülmediğini söyledi.

“AVŞA ADASINDA VAKA GÖRÜLMEDİ”
Avşa Adası’na giriş ve çıkışlarda denetimlerin yapıldığını ve dezenfekte işlemlerinin sürekli hale getirildiğini söyleyen Marmara Adalar Belediyesi Başkanı Süleyman Aksoy, “Avşa Adamızda çok şükür virüs başladığından bugüne kadar hiçbir pozitif vakaya rastlanmamış, adaya giriş ve çıkışlar kontrollü olduğu için kaymakamlık, belediye ve sağlık müdürlüğünce her türlü tedbir alınmış olup şu an itibariyle hiç bir pozitif vakaya rastlanmamıştır.

Marmara , Ekinlik ve Avşa adaları kış aylarında 9730 kişilik bir nüfusa sahip. Yaz aylarında ise nüfus 200 bine kadar çıkabiliyor. Aynı zamanda halka maske dağıtımı yapılıyor ve halk dışarda maskesiz dolaşmıyor. Adanın komple dezenfektesi sağlanmış. Bu anlamda gerekli önlemlerin alındığı adada şu anada kadar virüs salgınına rastlanmadı.