Ürgüp’e bağlı bir köyde kılınan cenaze namazındaki 45 kişide coronavirüs ortaya çıktı. Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı olan Taşkınpaşa köyünde toplu cenaze namazı kılındı. 8 gün önce karantinada olan kişilerin katıldığı cenaze töreninde 45 kişinin testleri pozitif olduğu belirtildi.

Ürgün Kaymakamlığı ise toplu cenaze namazı kılınmasına izin veren muhtar Emin Esentürk ve azalarıyla, imam hakkında soruşturma başlattı.

900 nüfusa sahip olan Taşkınpaşa köyünde ikamet eden D.İ. ile eşi İ.İ. geçtiğimiz mart ayında Diyarbakır’da yaşayan oğullarını ziyaret etmişti. Daha sonra evlerine dönen çiftte yüksek ateş, öksürük gibi şikayetler belirdi. Nevşehir Devlet Hastanesi’ne giden çiftin testi pozitif çıktı. Bu yüzden köy 21 Nisan itibariyle karantinaya alınmıştı.

Köyde oturan Rıza Uzun ciğerlerinde yaşadığı sorunlar yüzünden hayatını kaybetti. Rıza Uzun’nun cenaze törenine katılan ve namaz kılan bir çok kişi sosyal mesafe kuralına uymadı. Namaz sonrası sağlık ekiplerinin kontrolleri sonucunda 45 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı.

Yaşanan bu olay üzerine Ürgüp Kaymakamlığı toplu olarak cenaze kılınmasına izin veren muhtar ve azalarla birlikte imama soruşturma açtı. Soruşturma halen sürüyor.

Çin’de ortaya çıkarak kısa sürede tüm dünyada hayatı alt üst eden covid-19 virüsü nedeniyle binlerce insan yaşamını yitirmeye devam ediyor. Virüs salgınından en çok etkilenen ülkeler ise ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa, Almanya, Çin, Türkiye, İran, Irak, Yunanistan, Rusya ve bir çok ülte oldu.