Şehirarası yolcu taşımacılığının önde gelen markalarından olan Varan Turizm dört yıl aradan sonra yeniden yollara merhaba dedi. Yapılan açıklamaya göre 9 Temmuz tarihinden itibaren yeniden seferlere başlayacak.

Varan Turizm ilk etapta 16 adet Man marka otobüsle yollarda olacak. 2020 yılının sonunda ise 200 milyon liralık toplam yatırıma erişen marka, 100 otobüslük bir filo büyüklüğüne ulaşmayı hedefliyor. Yıl sonuna kadar ise 1.5 milyon yolcuya hizmet edecek olan marka, 700 kişiye de iş imkanı sunuyor.

Marka, 2016 yılında havayolu taşımacılığına yönelik artan ilgiye bağlı olarak tüketicilerin talebi üzerine faaliyetlerini durdurmuş ve filosundaki otobüsleri icradan satmıştı. Varan Turizm ilk etapta İstanbul, İzmir, Ankara ve Bursa merkezli seferlerini gerçekleştirecek.

Covid-19 virüs salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektörü dünyanın yeni normalleşme sürecine girmesiyle birlikte hareketlendi. Ülkemizde de 1 Haziran itibariyle yeni normalleşme sürecine geçilmiş, sınırlar açılmış ve mekanlar sosyal mesafe ve hijyen kurallarına göre dizayn edilmişti. Ülkenin gözde tatil merkezlerinde ise tesisler güvenli, sağlıklı sertifikasyon sistemiyle yeni sezonu açmaya başladı.

Virüs salgının bitmemesi nedeniyle Türkiye’de 41 şehirde maske takma zorunluluğu getirildi, takmayanlara ise para cezası kesilecek. Covid-19 virüsüyle ilgili aşı ve ilaç çalışmaları ise devam ediyor. Aşının Ocak ayı gibi bulunacağı tahmin ediliyor.

AB ülkelerinin Türkiye’yi riskli kabul ederek turist göndermeme kararı ise yapılan toplantılar sonrasında anlaşma sağlandı. Buna göre Almanya ve İngiltere Türkiye’ye turist gönderebilecek.