Üsküdar Gezi Rehberi
Üsküdar Gezi Rehberi

İstanbul’un güzel ilçelerinden Üsküdar, Marmara Denizi ile boğazın birleştiği noktada bulunur. Kadıköy, Beykoz ve Ümraniye ilçeleri ile komşu olan Üsküdar, iki yakası tepelerden meydana gelen, denize açık bir vadide yer alır. Yüzölçümü 36 kilometrekare olan ilçenin toprakları, doğu batı yönünde sırtlar ve tepeler şeklinde hafif eğimlerle İstanbul Boğazı’na yaklaşır.


Marmara Bölgesi’nin tipik iklimini taşıyan ilçe, hem Marmara’nın ılık havasını hem de Balkanlar’dan gelen soğuk havayı bünyesinde barındırır. Tarihi oldukça eski olan Üsküdar, Milattan Önce 7’nci yüzyılda iskelesi ve tersaneleri ile biliniyordu. O dönemde ilçenin adı Hrisopolis (Altın Şehir)’di. Üsküdar ismi, bazı kaynaklarda Farsça “ulak” anlamındaki “Eskudari”ten gelmiştir. Gezilecek tarihi mekanları oldukça fazla olan ilçede, başta Kızkulesi olmak üzere çok sayıda yapı ve doğal güzellik mevcuttur.

Üsküdar Gezi Rehberi
Üsküdar Gezi Rehberi

Her yeri tarih ve doğa kokan Üsküdar’da gezilecek yerler…

Kız Kulesi

Üsküdar’da gezilmesi gereken yerlerin başında Kız Kulesi gelmektedir. Sadece ilçenin değil, İstanbul’un da en önemli simgelerinden olan Kız Kulesi’nin tarihi Milattan Önce’ye kadar uzanır. Bir süre deniz feneri olarak kullanılan kule, bugün halkın ziyaretine açıktır. Salacak’tan kalkan teknelerle kuleye gidip harika vakit geçirebilirsiniz. Kulenin restoranında yemek yiyip çayınızı da yudumlayabilirsiniz. Hakkında iki efsane bulunan Kız Kulesi, bir rivayete göre, iki sevgili olan Hero (kız) ve Leandros arasındaki aşka sahne olmuştur. Kız Kulesi’ndeki zindana konan Hero’yu görmek için yüzerek kuleye gitmek isteyen sevgilisi Leandros fırtınalı bir gece boğularak hayatını kaybeder. Diğer efsaneye göre ise Bizans Kralı, kahinlerden kızının yılan sokması sonucu öleceğini öğrenir ve onu korumak için Kız Kulesi’ni yaptırır. Kulede yaşamaya başlayan prenses, kendisine aşık olan prensin ona hediye olarak gönderdiği meyve sepetinden çıkan yılanın sokması sonucu ölür.


Beylerbeyi Sarayı

Osmanlı padişahlarının sayfiye yeri ve yabancı devlet başkanlarının ağırlanması için Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Beylerbeyi Sarayı’nın baş mimarı Serkis Bey’dir. İç ve dışında barok tarzı ile dikkat çeken saray, batı mimarisinin özelliklerini taşır. 12 Nisan 1865’te, Beylerbeyi Camii’ndeki Cuma namazından sonra Sultan Abdülaziz tarafından açılışı yapılan Beylerbeyi Sarayı, bodrum ve iki normal katla beraber toplam üç kata sahiptir. 23 adet oda ve altı adet salonu bulunan sarayın haremlik ve selamlık şeklinde iki bölümü vardır.


III. Ahmet Çeşmesi

Üsküdar İskele Çeşmesi ismiyle de bilinen III. Ahmet Çeşmesi, 1728’de inşa edilmiştir. İlk yapıldığında deniz kenarında bulunan çeşme, daha sonra sökülerek bugün bulunduğu yere taşınmıştır. Mermer yalakları, sebilleri ve sulukları kırılan çeşmenin bu kısımları daha sonra onarılmıştır. Ahşap çatılı olan ve Osmanlı barok stilinin örnekleri arasında yer alan çeşme; hattatlık ve taş işçiliği ile mükemmel bir yapıdır. Çeşmenin dört tarafında dönemin şairlerinden Nedim, Rahmi ve Şakir’in şiirleri yer almaktadır.


Selimiye Kışlası

Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı eski Kavak Sarayı’nı yıktırıp yerine Selimiye Kışlası’nı yaptıran Sultan III. Selim, bölgenin askeri ve stratejik önemine dikkat çekmiştir. İnşa edilmesinin ardından çıkan yeniçeri isyanında Nizam-ı Cedid’in dağılmasıyla kışla da yıkılmıştır. Günümüzdeki kışla ise II. Mahmut zamanında, mimar Krikor Balyan tarafından inşa edilmiştir. Sultan Abdülmecit döneminde iki defa yenilenmiş ve dört köşesine yedişer katlı kuleler eklenmiştir.


Selimiye Camii

Selimiye Kışlası’nın bitişiğinde yer alan Selimiye Camii, III. Selim’in adını taşımaktadır. Barok mimari tarzının en güzel örneklerinden olan Selimiye Camii, Üsküdar’ın görülmesi gereken tarihi yapıları arasında yer almaktadır.


Karacaahmet Mezarlığı

14’üncü yüzyılda oluşmaya başlayan ve 1453’ten sonra Müslüman mezarlığı haline gelen Karacaahmet Mezarlığı, Türkiye’nin en büyük mezarlığıdır. 750 dönüme sahip arazisi ile İstanbul’un en eski mezarlığı da olan Karacaahmet, adını Hacı Bektaş-ı Veli’nin İslam dinini yaymak üzere İstanbul’a gönderdiği Karaca Ahmet’ten almıştır. Mezarlıktaki şahideler ile lahitler, farklı şekillerdeki başlıklarıyla sanatsal değer taşır. Alevi-Bektaşi inancının önde gelen isimlerinden olan Karaca Ahmet’in türbesinin de bulunduğu mezarlıkta son yıllarda bir de cemevi inşa edilmiştir.


Mihrimah Sultan Külliyesi

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan için Mimar Sinan’ın yaptığı külliye, ilk yapıldığında denizin hemen kenarında bir set üzerinde planlanmıştır. İçinde cami, medrese, imaret, misafirhane ile han mevcuttu, fakat bugün imaret ve han bulunmamaktadır. Külliyede yer alan Mihrimah Sultan Camii, Sinan’ın yenilik arayışına örnek olarak kabul edilmektedir.


Ayazma Camii

III. Mustafa’nın, annesi Mihrişah Emine Sultan ve kardeşi Şehzade Süleyman adına 1760’da yaptırdığı Ayazma Camii’nin mimarı Mehmet Tahir Ağa’dır. Caminin yerinde eskiden Ayazma Sarayı ve bahçesi olduğu için Ayazma Camii adını taşımaktadır. Caminin dış kısmındaki süslemeler barok stilini yansıtır. İç kısmında ise renkli panolar kullanılan caminin kubbesi dört kemer üzerine oturtulmuştur.


Üsküdar Balıkçılar Çarşısı

Üsküdar’da gezilmesi gereken yerler arasında bulunan Balıkçılar Çarşısı, ilçedeki kalabalık ve hareketli mekanlardan biridir. Her türlü balığı taze taze bulabileceğiniz bu çarşıda, balığın yanı sıra sebze, meyve, peynir gibi pek çok şey bulmak da mümkündür.


Üsküdar Şemsi Paşa Camii

Mimar Sinan tarafından Üsküdar’da yapılan en zarif yapılardan olan Üsküdar Şemsi Paşa Camii, sahilde yer almaktadır. Cami adını, III. Murat döneminde Sadrazamlık yapan Şemsi Paşa’dan almıştır.


Üsküdar Surp Garabet Ermeni Kilisesi

Üsküdar’da görülmesi gereken tarihi yapılar arasında yer alan Surp Garabet Ermeni Kilisesi’nin yapılış tarihi 16’ncı yüzyıla dayanır. İstanbul’un da en eski yapıları arasında yer alan kilise, mimarisi ile ilgi çekmektedir.


Üsküdar Mimar Sinan Çarşısı

İlk yapıldığında Mimar Sinan tarafından hamam olarak inşa edilen bu bina bir süre sonra çarşıya çevrilmiştir. Üsküdar’ı ziyaret edenlerin görmesi gereken tarihi yapılar arasında yer almaktadır.


Valide-i Atik Camisi ve Külliyesi

Valide-i Atik Camisi ve Külliyesi de Mimar Sinan’ın eserleri arasında yer almaktadır. II. Selim’in eşi Nur Banu Sultan için yapılan bu caminin avlusunu süsleyen çınar ağaçları yapıya ayrı bir güzellik katmaktadır. İznik çinilerinin bolca kullanıldığı caminin yanında külliyede ayrıca okul, hastane, hamam ve kervansaray gibi yapılar da vardır.


Üsküdar’da nerede ne yenir?

Katibim

Üsküdar’ın en beğenilen mekanları arasında yer alan Katibim, harika boğaz manzarasıyla nefis lezzetleri bir arada sunuyor. Ara sıcak, atıştırmalık, tatlı ve içeceklerin titizlikle sunulduğu Katibim Restaurant’ta ızgara ve kebap çeşitleri ise ayrı bir lezzete sahip. Açık ve kapalı alanı olan restoranda, kuzu şiş dürüm mutlaka denenmelidir. Mimar Sinan Mahallesi, Şemsi Paşa Sahil Yolu’nda bulunan restoran saat 02.00’ye kadar hizmet veriyor. Telefon: (0216) 310 90 80


Nakkaş Kebap

Çok sayıda şubesi olan Nakkaş Kebap’ın Üsküdar şubesi İstanbul’un en güzel tepelerinden birinde bulunuyor. Kebabı sanat ustalığıyla sunan restoran, dekorasyonu ile de müşterilerinin ilgisini çekiyor. Kuzguncuk Mahallesi, Gümüşsuyu Caddesi, Eski Taş Ocağı Sokak’ta bulunan restoran saat 23.00’a kadar hizmet veriyor. Telefon: (0216) 495 65 15


Gülümoğlu Kebap

Üsküdar’ın en iyi kebapçıları arasında yer alan Gülümoğlu, 1994’ten beri salaş ve samimi havasıyla müşterilerini ağırlıyor. Ev yemeği ve pide seçenekleri de bulunan mekan, Mimar Sinan Mahallesi, Tavukçu Bakkal Sokak’ta bulunuyor. Telefon: (0216) 492 60 44


Zekibey İskender

Üsküdar’da İskender kebap denilince akla ilk gelen isim Zekibey İskender’dir. Zengin menüsü ve güler yüzlü hizmetiyle hizmet veren restoranda, sadece İskender değil, kebap adına her şeyi bulabilirsiniz. Mimar Sinan Mahallesi, Tavukçu Bakkal Sokak’ta bulunan Zekibey İskender’in rezervasyon numarası: (0216) 310 48 21


Tike Kebap

Kebap denildiğinde Üsküdar’da ilk akla gelen isimlerden olan Tike Kebap, yurtdışına kadar açılmış olan markalardan biri. Beylerbeyi’nde bulunan restoranda Türk mutfağının zengin yemek kültürü sunuluyor. Humus ve meze çeşitleri ile de iddialı olan restoran Beylerbeyi İskele Caddesi’nde gece saat 02.00’a kadar hizmet veriyor. Telefon: (0216) 321 22 06


Kuzguncuk Balıkçısı

Deniz feneri şeklinde tasarlanan görünümü ile büyük ilgi çeken Kuzguncuk Balıkçısı, mahalle kültürünü yaşatan mekanlardan biri olarak öne çıkıyor. Balık çeşitlerinin yanı sıra diğer deniz ürünlerini de en lezzetli şekilde sunan restoran İcadiye Caddesi, Perihan Abla Sokak’ta hizmet veriyor. Telefon: (0216) 341 01 44


Fethipaşa Sosyal Tesisleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen tesis, Fethipaşa Korusu’nun içindeki beyaz köşkte yer alıyor. Boğaz’ın harika manzarası eşliğinde bol oksijenli bir ortamda lezzetli balıkları ve deniz ürünlerini sunan tesis, mimarisi ile de öne çıkıyor. Kuzguncuk Mahallesi, Paşa Limanı Caddesi, Nacak Sokak’ta bulunan tesislerin telefon numarası: 444 10 34


Dardenia Fish & Bread

Modern stili ve balık çeşitlerine ilave olarak diyet menüleriyle de dikkat çeken Dardenia, Capitol Alışveriş Merkezi’nde yer alıyor. Mekanda ağırlıklı olarak ekmek arası sandviç, patates kızartması, soslar ve fener balığı tüketiliyor. Telefon: 444 20 37


Villa Bosphorus Beylerbeyi

Boğaza nazır Villa Bosphorus Beylerbeyi, yabancı ve yerli turistlerin büyük ilgisiyle karşılaşan mekanlardan biri. Denize kenarındaki tarihi bir yalıda hizmet veren mekan, balıkta oldukça iddialı. Alkollü, sınırsız alkollü ve alkolsüz olarak üç değişik menüye sahip mekan için rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Beylerbeyi Mahallesi, İskele Caddesi’nde bulunan mekanın telefonu: (0216) 318 68 10


Doğa Balık Restaurant

Deniz kenarındaki Gül Sultan Yalısı’nda hizmet veren Doğa Balık Restaurant, yüzyıllık ağaçları ve tarihi dokusu ile yoğun ilgi çekiyor. Her türlü deniz ürününü sunan restoranda harika sunumlar dikkat çekiyor. Beylerbeyi Mahallesi, Yalıboyu Caddesi’nde bulunan mekanın telefonu: (0216) 422 28 51

Üsküdar Gece Hayatı
Üsküdar Gece Hayatı

Üsküdar’ın renkli gece hayatı…

İstanbul’un en güzel ilçelerinden biri olan Üsküdar, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra gece hayatının da canlı olduğu yerler arasında bulunuyor. Çoğunluğu canlı müzik yapılan eğlence yerlerinde geç saatlere kadar eğlenip keyifli vakit geçirebilirsiniz. Üsküdar’daki eğlence mekanlarını sizin için derledik.


Şila Bar

1991’den beri hizmet veren Şila Bar, kaliteli hizmeti ve canlı müziği ile öne çıkan mekanlar arasında yer alıyor. Üsküdar sahilinin en seçkin mekanlarından olan Şila, 200 metrekarelik ferah iç mekanı ve harika boğaz manzarası eşliğinde keyifli bir eğlence sunuyor.


Grand Teras Cafe

Üsküdar’ın eğlence mekanları arasında yer alan Grand Teras Cafe, Cumhuriyet Caddesi’nde bulunuyor. Eğlenceli canlı müzik sunulan kafede içeceklerinizi keyifle yudumlayabilir ve güzel saatler geçirebilirsiniz.


Sultanım Cafe

Üsküdar’ın bu güzel mekanı Salacak’ta yer alıyor. Zengin kahvaltı menüsü için de tercih edilen Sultanım Cafe, bunun yanı sıra restoranı, canlı müziği ve manzarası ile keyifli vakit geçirebileceğiniz mekanlar arasında yer alıyor.


Teras Cafe

Canlı müzik eşliğinde nargile keyfi yaşayabileceğiniz bu mekan da Üsküdar’ın sevilen kafeleri arasında yer alıyor.


Yeşilçam Cafe & Bistro

Salacak Mahallesi’nde Harem Sahil Yolu’nda yer alan Yeşilçam Cafe & Bistro’yu Üsküdar’da hoş vakit geçirmek isteyenlerin denemelerini öneririz.


Kız Kulesi Deniz Restaurant Seraglio Bar

Aziz Mahmut Hüdayi Mahallesi Salacak Sahil Yolu’nda bulunan Kız Kulesi Deniz Restaurant Seraglio Bar, bölgenin en iyi hizmet sunan barlarından biri olarak öne çıkıyor.


Çarkıfelek Cafe&Bar

Nuhkuyusu Caddesinde bulunan Çarkıfelek, gece hayatının en renkli yaşandığı mekanlar arasında yer alıyor.


Şadırvan Restoran Bar

Ayazma Mahallesi Uncular Caddesi’nde yer alan Şadırvan Restoran Bar, bölgenin gece kulüpleri ve barları arasında çokça tercih edilen mekanlardan biridir.


Pool Bar&Restaurant

Kuzguncuk Mahallesi Paşalimanı Caddesi’nde hizmet veren Pool Bar & Restaurant, gece hayatının canlı yaşandığı mekanlardan biri olarak öne çıkıyor.


Entel Bar

Salacak Sahil Yolu’nda bulunan Entel Bar, Üsküdar ilçesinde özellikle gençlerin ilgi gösterdiği, eğlencenin gecenin geç saatlerine kadar devam ettiği mekanlardan biridir.