Covid-19 salgını nedeniyle tüm ülkede ve dünyada salgın tedbirleri alınmaya devam ediyor. Bu nedenle bir çok kültür ve festival etkinlikleri iptal edildi.

Urla Enginar Festivali coronavirüs salgını nedeniyle iptal edilen festivaller arasında yerin aldı. İptal duyurusu Urla Belediye’si tarafından yapıldı.

Urla Belediyesi, üretilen enginarların tarlalarda kalmaması için ve üreticilerin bu anlamda mağdur olmasını engellemek için festivali evlere taşımaya karar verdi. Engilerlar bando ekipleri eşliğinde Urla sokaklarından evlere dağıtıldı.

Enginarlar Urla Belediyesi tarafından marşlarla, bondo takımıyla sokak sokak gezilerek halka dağıtıldı bunun yanı sıra polislere, sağlık çalışanlarına ve eczanelere de hediye edildi.

Yaşanan coronoavirüs salgını tüm dünyada binlerce insanın ölümüne neden olurken tedbirlerde alınmaya devam ediyor. Salgından en çok can kaybını ise ABD, İtalya, İspanya, Çin, İngiltere, İran, Almanya ve Fransa yaşadı. Türkiye’de ise bugün itibariyle vaka sayısı 4353’e ulaşırken bugün ölenlerin sayısı ise 126 olarak belirlendi. Toplam iyileşen vaka sayısı ise 8631 olurken, toplam vefat sayısı ise 1769 olarak açıklandı.

Türkiye’de 300 büyükşehir ve Zonguldak’da haftasonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bunun yanı sıra en çok vaka ve can kaybı İstanbul, İzmir, Ankara, Zonguldak ve Kocaeli.

Yurt genelinde ise yaşa bağlı olarak sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Ankara ve İzmir Belediyeleri ise halkın rahatlıkla maskelere ulaşması için metro istasyonlarına maskematik kurdu. Coronavirüs salgının tam olarak ne zaman ortadan kalkacağı ise belirsizliğini koruyor.