Türkiye’nin ve dünyanın gözde tatil rotalarından biri olan Kalkan, temiz ve sıcak denizi, eşsiz manzaraya sahip koylarıyla dikkat çeken bir yer. Kalkan’da 5000’den fazla villa ve butik otel bulunuyor. Villaların 3000 tanesi ise İngilizlere ait. Burada yerleşik yaşayan ve çoğu İngilizler olmak üzere 1000 yabancı oturuyor.

Her mevsim turizmin canlı olduğu Kalkan’da normal nüfus 3614 bu rakam turizm sezonunda ise 20 bine kadar ulaşabiliyor. Buradaki İngilizler İslamlar, Bezirgan, Sarıbelen ve Üzümlü’de yaşıyorlar. Bugünlerde Kalkan’da en sessiz yer ise dünaca popüler olan Kalkan Koyu. Buraya dünyadaki bir çok ünlü yatlarıyla geliyor ve her gün yat turuna çıkıyor. Yüzlerce yatın mavi yolculuğa çıktığı koy sessizliğini koruyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle İngiltere’yle uçuşlar kapanınca Kalkan sokakları, Kalkan koyları, Kalkan Limanı’nı sessizlik bürümüş. Turizm çalışanları, yatçılar, turizmciler ise bir an önce salgının bitmesini bekliyorlar. Kalkan’da evleri olan İngilizler ise bir an önce buraya gelmeyi bekliyor.

Coronavirüs salgını Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmış ve binlerce insanın ölümüne neden olmuştu. Vakalar en çok ABD, İspanya, İtalya, İngiltere, İran, Irak, Rusya, Yunanistan, Belçika, Almanya, Türkiye olmak üzere 185 ülkede görüldü.

Türkiye’de virüsün en çok olduğu şehirler ise İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Zonguldak’da görüldü. İstanbul’da virüs riskinin düşük olduğu Adalar ilçesinde ise bir ay boyunca giriş ve çıkışlar yasaklandı. Sadece ikametgahı olanlar giriş ve çıkış yapabilecek.