Çin’de ortaya çıkan ve binlerce insanın ölümüne neden olan coronavirüs salgını nedeniyle bir çok kültür ve sanat etkinlikleri de iptal edildi.

ABD’nin Nevada eyaletindeki Black Rock Çölü’nde düzenlenen ünlü Burning Man Festivali’nin de salgın nedeniyle iptal edildiği belirtildi. Festivale katılacak olanların ve çalışanların sağlığını korumak amacıyla etkinlik iptal edildi.

Festivalin 30 Ağustos-07 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festival biletlerini erken alanların ise para iadesi yapılacak. Organizatörler ise 2020’yi sanal ortamda gerçekleştirme kararı aldılar. Geçtiğimiz günlerde de Cannes ve Venedik Film Festivali iptal edilmişti.

Coronavirüs nedeniyle en fazla kaybı yaşayan ABD’de önlemler alınmaya devam ediyor. ABD’yi sırayla İtalya, İspanya, Çin, Rusya, İran, Irak ve Türkiye takip ediyor. Dünyanın bir çok ülkesinde ise sokağa çıkma yasağı uygulanırken Türkiye’de 30 büyükşehir ve Zonguldak dahil olmak üzere 31 şehirde haftasonu sokağa çıkma yasağı çıkarıldı. Türkiye’de sadece haftasonları uygulanan yasağın tekrar edilmesi düşünülüyor.

En fazla vakanın ve can kaybının olduğu İstanbul’a ise giriş ve çıkışlar yasaklandı. Aynı şekilde üst solunum ve koa hastalarının fazla olduğu Zonguldak’a da giriş ve çıkışlar yasaklandı.

Haftasonu ilan edilen sokağa çıkma yasağından sonra halk marketlere akın etmiş ve yoğunluk yaratmıştı. Yaşanan bu kaotik durum muhalefet tarafından eleştirilmişti. Sokağa çıkma kararında zamanlama hatası olması nedeniyle istifa eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘nun istifası ise geri alındı.