Tuzla Gezi Rehberi
Tuzla Gezi Rehberi

Tuzla Gezi Rehberi

İstanbul’un Kocaeli sınırında bulunan en güneyindeki ilçesi Tuzla, kuzeyde ve batıda Pendik ilçesi, doğuda Kocaeli’nin Çayırova ilçesi, güneyde ise Marmara Denizi ile komşudur. 25 kilometrelik sahil bandına sahip olan Tuzla’da en dikkat çeken coğrafi özellik Tuzla Burnu’dur. Türklerin ve Rumların uzun yıllar birlikte yaşadıkları ilçe, 1400’de Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil edilmiştir. Bölgedeki Rumlar, Lozan Anlaşması doğrultusunda Selanik, Kavala ve Drama’dan gelen Türklerle yer değiştirerek, ilçeyi terk etmiştir. Yerel halkın uzun yıllar boyunca balıkçılık ve çiftçilikle uğraştığı Tuzla’da, 1980’li yılların sonundan itibaren sanayi gelişmiş olup, çiftçilik önemini kaybetmiştir. Halihazırda tersaneleriyle bilinen ilçe, ayrıca denizcilik okullarıyla da öne çıkmaktadır.


Bizans döneminden kalan tarihi yapılara ev sahipliği yapan Tuzla’da, ilk yerleşimin bakırtaş dönemine dayandığına dair veriler mevcuttur. Tuzla İlkokulu’nun yapımı esnasında gün yüzüne çıkarılan çanak çömleklerin Bakırtaş dönemine ait olduğu tespit edilmiştir. Osmanlı zamanında bir Rum balıkçı köyü olan ilçede, 1972’de yapılan arkeolojik kazılarda Bizans dönemine ait kilise bulunmuştur. Ayrıca Ekrembey Adası’nda Saint Andre Manastırı, İncir Adası’nda Hagios Gikara Manastırı, Tuzla Burnu’nun kuzeyindeki yarımadada ise Hagios Geogios Manastırı gün yüzüne çıkarılmıştır. Yedi tane kilise ile Padişah I. Ahmet döneminde yapılan bir caminin yer aldığı ilçede, Orhanlı köyünün 600 yıl önce kurulduğu sanılmaktadır.


Engebeli bir arazinin bulunduğu Tuzla’da, deniz kıyısı burun ve koylarla girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Denize kenarında geniş düzlükler dikkat çekerken, içeriye gidildikçe yükseklik artmaktadır. Marmara Bölgesi’nin iklimine sahip olan bölgede, yaz aylarının sıcak ve kurak, kış aylarının ise ılık ve yağışlı geçtiği görülmektedir.


Tuzla’ya nasıl gidilir?

Kocaeli sınırında yer alan İstanbul’un uzak ilçesi Tuzla’ya karayolu ve demiryoluyla ulaşım mümkündür. Toplu ulaşım araçlarıyla gitmeyi tercih ettiğinizde, Kadıköy ve Bostancı’dan İETT ve özel halk otobüsleri aracılığıyla Tuzla’ya gidebilirsiniz. Ayrıca Tuzla Şifa Mahallesi’nden Topkapı’ya sefer yapan 500T hat numaralı belediye otobüsünü de kullanabilirsiniz. Tuzla’dan İstanbul’un ve Kocaeli’nin bazı ilçelerine minibüs seferleri de mevcuttur. Demiryolu ile ulaşım imkanlarına da sahip olan Tuzla, Marmaray ile İstanbul’un pek çok ilçesiyle bağlantılıdır. Öte yandan Tuzla’dan geçen demiryolu, ilçeyi Anadolu’nun pek çok şehrine bağlamaktadır.


Tuzla’da spor etkinlikleri
Tuzla’da spor etkinlikleri

Tuzla’da spor etkinlikleri

Formula 1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Park başta olmak üzere spor aktiviteleri konusunda gelişmiş bir ilçe olan Tuzla’da, hem doğa sporları hem de salon ve pist sporları pek çok parkurda yapılabilmektedir. Sualtını tercih edenler için dalış imkanlarının bulunduğu ilçede, yelken sporlarına uygun bir deniz ve doğa yürüyüşünü sevenler için parkurlar mevcuttur.


İstanbul Park

Formula 1 İstanbul Yarış Pisti, Tuzla’da yer almaktadır. Toplam 2 milyon 215 bin metrekarelik alanı kaplayan tesiste, Formula yarışları düzenlenmiştir. 13 tane viraj, 655.5 metrelik start-finish düzlüğüyle birlikte toplamda dört tane düzlüğün yer aldığı pistte, saatte 320.58 kilometre hıza ulaşılabilmektedir. 16 tane düşey kurpla birlikte iniş çıkışlı bir yapısı bulunan piste en yüksek eğim yüzde 8.14 civarındadır. Pistteki 12 bin 700 metrekarelik ana tribün, 30 bin kişi kapasitelidir. Geçici tribünler, doğal tribünler ve VIP localarıyla birlikte toplam 155 bin kişi, yarışları aynı anda izleyebilmektedir.

Tuzla’da gezilecek yerler
Tuzla’da gezilecek yerler

Tuzla’da gezilecek yerler


Tuzla Kaplıcaları

Tuzla’nın İçmeler bölgesinde yer alan kaplıcalar, Hatboyu Caddesi’nde yer almaktadır. Oldukça eski tarihlerden beri hizmet veren içmeler, 1611 tarihli Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde de geçmektedir. İşletmeye açılması 1927 yılında gerçekleşen kaplıcalar, 1990’dan sonra modernize edilmiştir. Mineralli suların kaynağının yer aldığı 70 dönümlük arazi üzerine kurulan tesiste pek çok imkan bulunmaktadır. İçme suyu kürü olmasının yanı sıra akupunktur ve masajla tedavi edilen kimi rahatsızlıklara iyi geldiği belirtilen kaplıcada; açık yüzme havuzu, masajlı küvetler, mini golf, futbol ve basketbol alanı, tenis, yürüyüş ve koşu parkuru ile mini hayvanat bahçesi mevcuttur.


İdris Güllüce Kütüphanesi

Tuzla’da öğrencilerin ve araştırmacıların uğrak noktalarından olan İdris Güllüce Kütüphanesi, 30 binden fazla kitabı kapsamaktadır. Üç katlı binada hizmet veren kütüphanenin birinci katı ansiklopedi, felsefe ve psikoloji konusunda; ikici katı dil bilimleri, doğa bilimleri, matematik ve toplum bilimlerine alanında; üçüncü katı ise tarih, coğrafya ve dünya edebiyatına dair kitaplara ayrılmıştır.


Şelale Eğitim Parkı

Bölgede yaşayanların keyifli bir hafta sonu geçirmek için tercih ettiği Şelale Eğitim Parkı; amfi tiyatro, restoran, kafe, lunapark, olimpik havuz, spa merkezi, araç müzesi, gemi restoranı ve ufak bir çarşıdan meydana gelmektedir. Dinlenmek için oldukça uygun olan parkın adı, içerisinde bulunan yapay şelale ve süs havuzundan gelmektedir. İnsanın ruhunu dinlendiren yeşil alanlarıyla parkta yürüyüşler yapıp sportif etkinliklere katılabilirsiniz.


Holografik Hayvanat Bahçesi

Türkiye’deki ilk holografik hayvanat bahçesi, Tuzla Şelale Eğitim Parkı’nda yer almaktadır. Nesli tükenme tehdidi altında veya tükenmiş olan 50’nin üzerindeki hayvanın hologram teknolojisi ile temsilinin bulunduğu Holografik Hayvanat Bahçesi, Nuh’un Gemisi görünümünde tasarlanmıştır. Gerçek boyutta canlandırılan hayvanlar, başta çocuklar olmak üzere ziyaretçilerin büyük ilgisiyle karşılaşmaktadır.


Hacetderesi Tabiat Parkı

Tuzla’da bulunan Hacetderesi Tabiat Parkı, 16 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Bitki örtüsünü başta kızılçamın oluşturduğu parkta; ayrıca saplı meşe, sapsız meşe, böğürtlen, ateş dikeni, kelebek çalısı ve dağ muşmulası gibi türler yer almaktadır. Parkta ayrıca gelincik, kızıl sincap, kirpi, köstebek, sansar gibi hayvanlar ile sürüngenler ve çok sayıda kuş turu ve yaşamaktadır.


Tuzla Sahili

Tuzla’da gezilebilecek yerlerden biri de 25 kilometre uzunluğundaki sahil şerididir. Hem spor yapmak hem de keyifli zaman geçirmek için tercih edilen sahilde çok sayıda restoran ve kafe mevcuttur. Bu mekanlarda deniz manzarasını izleyerek sevdiklerinizle bir şeyler içmenin keyfini yaşayabilirsiniz.


Tuzla’da nerede ne yenir?

Tuzla’da başta köfte ve balık olmak üzere pek çok Türk ve dünya mutfağı lezzetini tadabileceğiniz mekanlar bulunmaktadır. Eski bir Rum balıkçı köyü olması nedeniyle balıkçılık geleneğinin halen yaşatıldığı ilçede çok sayıda balık restoranı mevcuttur. Ayrıca Anadolu’nun çeşitli yörelerine ait lezzetlerin sunulduğu restoranlara da ev sahipliği yapan Tuzla’da, bu yöresel lezzetler oldukça başarılı hazırlanmaktadır.


Filizler Köftecisi

Bölgenin yaygın lezzeti olan köftenin ilk akla gelen adresi Filizler Köftecisi’dir. Tuzla’nın bu meşhur lezzetini yiyebileceğiniz mekanda, turşular da oldukça revaçtadır. Aydınlı Mahallesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan Filizler’de köfte tatmanızı mutlaka öneririz.


Yeşil Ayder Restaurant

Karadeniz mutfağının lezzetlerini Tuzla’da arayanların uğrak yeri Yeşil Ayder Restaurant’dır. Muhlama ve Karadeniz pidesinin özellikle tercih edildiği mekan, Orhanlı’da Merkez Mahallesi Atatürk Caddesi üzerinde yer almaktadır.


Sandzak Balkan Mutfağı

Eğer tercihiniz Balkan mutfağı ise Tuzla’da size önerebileceğimiz mekan Sandzak Balkan Mutfağı’dır. Oldukça keyif verici bir dekorasyonu bulunan restoranın geniş ve lezzetli bir menüsü bulunmaktadır. Sandzak Balkan Mutfağı, Cami Mahallesi Balıkçılar Sokak üzerinde konuklarını ağırlamaktadır.


Cappello Caffe

Pizza severlerin ilk tercihi olan Cappello Caffe, Cami Mahallesi Balıkçılar Sokak üzerinde hizmet vermektedir. Özellikle biftekli patlıcanlı pizzası ile ünlü bu mekanda diğer pizza çeşitleri de oldukça lezzetli bir şekilde hazırlanmaktadır.


Adil Balık Restaurant

Tuzla deyince balığı geçmek olmaz. İlçede balık tutkunlarının gözde mekanlarından olan Adil Balık Restaurant, Yat Limanı karşısında hizmet vermektedir. Mevsimine göre taze balıkları, nefis salata ve mezeleri bulabileceğiniz bu mekan, güler yüzlü hizmetiyle de konuklarını memnun etmektedir.


Tuzla’da ayrıca Angel Mercan ve Tuzla Balıkçısı isimli balık restoranları da tercih edilen mekanlar arasında yer alırken, köfteciler arasında ise Konak ve Meraklı Köfteci öne çıkmaktadır.

Tuzla’da gece hayatı
Tuzla’da gece hayatı

Tuzla’da gece hayatı

İstanbul’un gece hayatıyla ünlü semtleri kadar olmasa da Tuzla’da hareketli bir gece hayatı bulunmaktadır. İlçede yer alan çok sayıda bar, pub, gece kulübü ve meyhane gibi mekanda gecenin ilerleyen saatlerine kadar keyifli vakit geçirip eğlenebilirsiniz.


The North Shield

Aynı zamanda restoran hizmeti de veren The North Shield, ismini İngiltere Newcastle Limanı yakınında bulunan küçük bir balıkçı kasabasından almıştır. Türkiye’nin çeşitli kentlerinde şubeleri bulunan mekan, zengin bir bira ve malt viski menüsüne sahiptir. Marina manzarasına karşı hizmet veren mekanda keyifli vakit geçirebilirsiniz.


Saki Restaurant & Pub

Gece dışarı çıkıp bağlama dinleyerek eğlenmeyi sevenlere hitap eden Saki Restaurant & Pub, lezzetli yemekleriyle de hizmet vermektedir. Cami Mahallesi Cumhuriyet Caddesi’nde yer alan restoranın terası yaz aylarında yoğun ilgi görmektedir.


Bistro Black

Sahilde bulunan bu pub ağırlıklı mekanda harika zaman geçirebilirsiniz. Nezih ortamıyla dikkat çeken Bistro Black, 300 kişilik kapasitesiyle toplu etkinlikler için de uygun bir mekandır. Tuzla’da ayrıca Cafer Bey Sokak’ta bulunan Cadı Cafe Bar ve Dodo İstanbul Sea Clup da öne çıkan gece hayatı mekanlarıdır.