Turunç Gezi Rehberi
Turunç Gezi Rehberi

Turunç Gezi Rehberi

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı bir tatil beldesi olan Turunç, Marmaris ilçe merkezine 21 kilometre mesafede yer almaktadır. Yolları virajlı olmasına rağmen ulaşımın çok zor olmadığı Turunç, bölgedeki en popüler turizm merkezilerinden biridir. Sezonda yer bulmakta zorluk çekilen belde, İçmeler’den itibaren doğal koruma alanı olduğu için kapsamlı inşaat projelerine izin verilmemektedir.


Yerleşimin doğa içinde dengeli bir şekilde dağıldığı harika bir tatil bölgesi olan Turunç, oldukça eski bir tarihe sahiptir. Herodot’a göre, Bozburun Yarımadası antik çağda “Loryma Yarımadası” olarak bilinmektedir. Bozburun Yarımadası’nın güneybatı bölgesinde, doğal liman özelliği nedeniyle stratejik önemi bulunan Loryma kalesi yer almaktadır. Zamanında bir askeri üs olarak kullanılan Loryma Limanı, günümüzde Bozukkale Koyu olarak adlandırılmaktadır. Bölge, Milattan Önce 3500’lü yıllarda Karyalıların kontrolünde kalmıştır. Ardından Mısır, Asur, İyon, Dor, Lidya ve Pers egemenliğinde kalan bölge, Büyük İskender’in Persleri yenmesi üzerine tekrar Karya kontrolüne girmiştir. Milattan Önce 140’ta Roma İmparatorluğu kontrolüne giren bölge, imparatorluğun bölünmesi üzerine 13’üncü yüzyıla kadar Bizans kontrolünde kalmıştır. Menteşoğulları ile başlayan Türk egemenliği Osmanlı İmparatorluğu ile devam etmiştir. Turunç bölgesi Cumhuriyet döneminde ise Toroslar’dan gelen Yörüklerin de yerleşimine sahne olmuştur.


Günümüzde popüler bir tatil beldesi haline gelen Turunç, deniz ve güneş isteyen tatilcilerin gözde beldeleri arasındadır. Ağırlıklı olarak yüzme ve diğer su sporlarının yaygın olduğu bölge, cip safari için oldukça uygundur. Bölgeye gelen turistler, Buggy safari ve Atv safari yapmayı da tercih etmektedir. Ayrıca tekne turlarının da yaygın olduğu bölgede, keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.


Turunç’a nasıl gidilir?

Marmaris’e 21 kilometre mesafede yer alan Turunç’a özel araçla gitmek için Marmaris ilçe merkezinden tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Eğer deniz yolunu tercih ediyorsanız Marmaris veya İçmeler’den kalkan dolmuş tekneler ile Turunç’a gidebilirsiniz. Ayrıca Turunç’a büyükşehirlerden havayolu aracılığıyla gitmek isteyenler ise Dalaman Havalimanını tercih etmelidir. Dalaman Havalimanı’ndan Marmaris’e ulaştıktan sonra karayolu ya da dolmuş tekneler ile Turunç’a ulaşabilirsiniz.


Turunç’ta doğa sporları
Turunç’ta doğa sporları

Turunç’ta doğa sporları

Doğa sporları için adeta bir cennet olan Turunç’ta su sporları oldukça yaygın olarak yapılmaktadır. Scuba tutkunlarının tercih ettiği Turunç’taki berrak sular, deniz içindeki nefis görüntüleri oldukça net görmeyi sağlamaktadır. Bölgede ayrıca European Diving School adında bir scuba diving okulu bulunmaktadır. Dalış keyfini daha önce yaşamayanlar burada profesyonel eğitim alarak dalış yapabilirler. Bunların yanı sıra Turunç’ta parasailing, jetski ve su kayağı da yaygın olarak yapılan sporlardır.


Daha önceleri Marmaris ile Turunç arasındaki ulaşımını sağlayan tek yol konumundaki patika, trekking için en uygun rotalardan biridir. Bu parkurda İçmeler’e kadar dört saate yakın trekking turu yapılabilmektedir. Yürüyüş sırasında; zeytinlikler, çam ağaçları ve tepelik kısımlardan enfes deniz manzarası dikkat çekmektedir. Ayrıca Palamut Tepesi de doğa yürüyüşü için oldukça uygundur ve muhteşem bir manzaraya sahiptir. Turunç’a bir saatlik yürüme mesafesinde olan Amos Antik Kenti’ne de doğa yürüyüşü yapabilir ve buradaki antik kent kalıntılarını inceleyebilirsiniz.


Olta balıkçılığı için de oldukça uygun koylara sahip olan Turunç’ta, nisan ve ekim ayları arasında balık popülasyonu oldukça yüksektir. Turunç’ta ayrıca cip safari turları da yaygın olarak düzenlenmektedir.

Turunç’ta gezilecek yerler
Turunç’ta gezilecek yerler

Turunç’ta gezilecek yerler

Muhteşem denizi, güneşi ve kumsallarıyla deniz keyfinin en güzel sürüldüğü yerlerden olan Turunç’ta, ayrıca enfes doğanın içinde, çam ormanlarıyla kaplı tepelerde doğa yürüyüşleri yaparak keyifli vakit geçirilebilmektedir. Turunç’tan, çevrede bulunan Kumlubük, Çiftlik ve Gebekse koylarına ve plajlara düzenlenen tekne turlarıyla da güzel geziler yapılabilmektedir. Ayrıca Turunç’tan Dalyan ve İztuzu Plajı’na günübirlik tekne turlarıyla güzel zaman geçirebileceğiniz gibi kendiniz de tekne kiralayıp mavi turunuzu organize edebilirsiniz.


Kumlubük Koyu ve Amos Antik Kenti

Turunç beldesinde gezilebilecek harika yerler bulunmaktadır. Belde yakınında yer alan Kumlubük koyu, görülmesi ve denize girilmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca Kumlubük yolu üzerinde bulunan Amos koyu ve Amos Antik Kenti de gezilebilecek yerler arasındadır. Amos koyunun tepesinde bulunan Amos Antik Kenti’nden ne yazık ki fazla kalıntı bulunmamaktadır. Antik şehirden geriye yalnızca Antik Tiyatro ve Seyir Tepesi kalmış durumdadır.


Bayırköy

Turunç’ta bulunan Bayırköy, turistlerin uğradığı yerlerden biridir. Köyde yer alan 1890 yaşındaki anıt çınar ağacı görülmesi gereken güzellikler arasındadır. Köyde bulunan kahvede yorgunluk çayı içebilir, yol üzerinde harika bir kahvaltı yapabilirsiniz.


Çiftlik Koyu

Turunç merkezine yakın konumda yer alan Çiftlik koyu, özellikle yüzmek için tercih edilen yerlerden biridir. Bölgeye gelen turistlerin tertemiz ve berrak suyu nedeniyle tercih ettiği koyun yanı sıra Söğütköy, Selimiye, Turgut Şelalesi, Kız Kumu, Bozburun da yakında gezilebilecek yerler arasındadır.


Tekne Turları

Turunç’ta yapılabilecek gezilerde tekne turları oldukça yaygındır. Belde merkezinden ve Marmaris merkezinden hareket eden teknelerle turlara katılabilir, harika koylarda yüzebilirsiniz. Dalyan, İztuzu Plajı ve Kaunos Antik Kenti tekne turlarıyla görülebilecek güzelliklerdir. Dalyan’a deniz yoluyla oldukça kolay ulaşıp burada keyifli vakit geçirebilirsiniz.


Turunç’ta nerede ne yenir?

Ege ve Akdeniz mutfağının lezzetlerini barındıran Turunç’ta, yöresel yemeklerin yanı sıra balık çeşitleri, bölgeye özgü mezeler, zeytinyağlılar, salatalar, otlar, Turunç reçeli, çam balı, adaçayı ve kekik yaygın olarak tüketilmektedir. Bu lezzetleri bulabileceğiniz çok sayıda restorana sahip olan Turunç’ta, sahilde yer alan mekanları özellikle öneririz. Akşam yemekleri için yoğun olarak tercih edilen bu restoranlarda, taze balık çeşitleri, deniz ürünleri ve zeytinyağlı mezeler oldukça lezzetli hazırlanmaktadır. Turunç’ta ayrıca fast food, kebap, pide, lahmacun ve gözleme gibi lezzetleri bulabileceğiniz restoranlar da yer almaktadır.


Turunç sahilinde yer alan balık restoranları arasında öne çıkan Han Restoran, bölgede en çok tercih edilen mekanlar arasındadır. Taze balık çeşitlerinin lezzetli hazırlandığı restoran, kaliteli hizmetiyle de öne çıkmaktadır. Ayrıca çarşıda bulunan Turunç Restoran; köfte, pilav ve mantı gibi lezzetleriyle tercih edilmektedir. Bölgede kahvaltı için önereceğiniz mekan ise Şerife’s Kitchen isimli lokantadır. Köy havasındaki güzel mekanıyla öne çıkan bu restoranda nefis bir kahvaltı yapabilirsiniz. Ayrıca Bondjuk Restaurant da Turunç’taki ünlü adreslerden biridir.

Turunç’ta gece hayatı
Turunç’ta gece hayatı

Turunç’ta gece hayatı

Marmaris kadar hareketli bir gece hayatına sahip olmayan Turunç’ta daha sakin ortamlarda eğlenmek mümkündür. Hareketli bir gece hayatı arayanlar, 21 kilometre uzaklıktaki Marmaris’i tercih edebilirler. Marmaris’te bulunan Barlar Sokağı, gece eğlencelerinin en çok tercih edilen mekanlarına ev sahipliği yapmaktadır.


Eğlence ve gece hayatının sakin olduğu Turunç’ta ise akşam saatlerinde sahilde keyifli yürüyüşler ve alışveriş yapılabilmektedir. Beldede bulunan az sayıdaki bar, pub ve kafeteryada da geceleri içkinizi yudumlayarak keyifli zaman geçirebilirsiniz.