Her mevsim ayrı büyüsü ve güzelliği ile cezbeden Kaş, yaz aylarının gelişi ve begonvillerinin boy göstermesi ile tam bir masal diyardır. Arnavut kaldırımlı yokuşlarından yukarı doğru çıkarken rastladığınız cumbalı evleri, her köşe başından sizi selamlayan tatlı mimarisi, konaklarının Akdeniz’i seyrettiği sokakları, meyhaneleri, yöresel mezeleri ile Kaş şuan tam mevsiminde! Her halinde güzellik yatan bu şehir Akdeniz’in uç noktalarından biridir. Gittiğinizde ayrılmak istemeyeceğiniz, tekrar dönmek için kendinize söz vereceğiniz Kaş, emekliliği beklemeyen bir şehirdir.

Türkiye'nin Turizm Cenneti Kaş
Türkiye’nin Turizm Cenneti Kaş

Gezip gördükçe aşık olacağınız tabiatı sizi tamamen çevreleyecek. Tekne dışında ulaşımın olmadığı yarımadaları ve koylarında kendinizi kaybedeceksiniz…

Bilinen en eski adı ‘Habesos’ olan kentin dört bir yanı Likya döneminin eserleri ile göz kamaştırır. Öyle ki oturduğunuz taş Likya mezarı olabilir. Endişe etmeyin şehir ve şehre teslim olan herkes buna alışık…  Kaş sokakları arasında şüphesiz en güzeli olan Uzun Çarşı ahşap evleri, taş zeminli sokakları, güzel hayvanları, sağlı sollu yerel mekanları ile baş döndürüyor. Yaz aylarında iğne atsan yere düşmeyecek olan bu sokak, Bodrum ve Alaçatı keşmekeşliğinden uzakta samimi bir ruh taşıyor. Likya’nın en büyük eserlerinden olan Aslanlı Lahit ise bu yolun sonundaki çınar ağacının gölgesinde… Üzerindeki sekiz satırlık Likya dilindeki yazıları bugüne kadar okuyabilene pek rastlanmamış…

Gün içinde serinleyebileceğiniz birbirinden güzel plajları aynı zamanda eğlencenin de eksik olmadığı beach cluplardır. Hidayet’in Koyu Kaş’a geldiğinizde uğramadan dönerseniz ayıplanacağınız en güzel koylar arasında başı çeker. Merkezden araçla 5 dakikada varabileceğiniz Hidayet’in Koyu zeytin ağaçlarının gölgesinde turkuaz, yeşil ve mavi rengin birbirine karıştığı otantik koydur. Dalış yapabileceğiniz bu güzel koy, aynı zamanda tüm hizmetleri tatmin edici şekilde sunuyor.

Kaş’tan 20 kilometre uzaklıkta olan Kaputaş Plajı, Türkiye tanıtımlarından pek çoğunun hakim olduğu yerdir. 180-190 merdivenden inerek ulaşabileceğiniz bu koy tam anlamıyla cennetten bir parçadır desek abartmış olmayız. Plajında hiç ağaç bulunmayan Kaputaş’ta kendinizi şemsiye ve şezlong kullanmak zorunda hissedebilirsiniz. Her mevsim dalgalı olan bu plaj, dünyanın en güzel noktaları arasında ilk sıralarda gelir. Kaputaş’ın incecik kumlarında yatıp, mis gibi serin suyuna dalmadan Kaş’tan ayrılmayın!