Antalya Manavgat ilçesinde bulunan şelale Manavgaz Çayı üzerinde yer almaktadır. Ülkemizin ve dünyanın görüntü açısından en güzel şelalelerinden biridir.

Buraya yılda 1 milyondan fazla turist gelmektedir. Şelale ilçe merkezine yaklaşık olarak 4 kilometre mesfede bulunan şelale Antalya’ya 76 km, Side’ye 8km, Alanya’ya ise 62km uzaklıktadır. Suyunun rengi ve güçlü bir sesle akıp dökülen şelale büyüleyici bir manzaraya ve atmosfere sahiptir. Manavgat’ın kuzeyinde bulunan şelaleye her iki yönden de ulaşabilir ve ziyaret edebilirsiniz. Çınar ağaçlarıyla kaplı olan parkta çayınızı içebilir, restoranlarda öğlen veya akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Türkiye'nin En Güzel Şelalesi
Türkiye’nin En Güzel Şelalesi

Manavgat Şelalesi’ne gelmeden önce mutlaka fotoğraf makinenizi getirmenizde fayda var. Şelalenin çevresinde restoranlar, mağazalar, seyir terasları yer alıyor. Burada şelaleyi izleyerek huzurlu saatler geçirebilirsiniz. Gezintinin ardından dilerseniz şelalenin bulunduğu alandaki mağazalardan hediyelik eşya alabilirsiniz. Ziyaretçiler dilerlerse şelalenin sol tarafında seyir terası yoktur. Buraya gelmek için buraya özel olan araçlara binebilir veya Manavgat merkezden kalkan dolmuşlarla gelebilirsiniz. Arkadaşlarınızla birlikte Manavgat Çayı’nda bulunan parkta piknik yapabilirsiniz.

Şelale yüksek bir alan üzerinde ve debisi yüksektir. Manavgat Çayı’ndan çıkan kartistik Dumanlı kaynağının sol yönündeki bir kayanın üzerinde bulunan küçük mağaralardan fışkırarak çıkar. Su duman ve köpük bir şekilde 15 metre yükselerek ırmağa ulaşır. Dilerseniz arkadaşlarınızla birlikte bu bölgede safari, rafting yapabilirsiniz.

Şelalenin bulunduğu Manavgat Çayı antik dönemde Melas olarak kayıtlarda yer almaktadır. Manavgat Çayı ise 2130 metre yükseklikteki Şeytan Dağın’dan çıkmaktadır. Çay, asırlar boyunca insanların su ihtiyacını karşılamıştır burada bulunan kemerler bunun kanıtıdır.

Yaz tatili kapsamında geleceğiniz Antalya Manavgat’ta bütçenize uygun olarak konaklayabileceğiniz otel, pansiyon gibi tesisler bulunmaktadır. Arkadaşlarınızla birlikte tekne turu yaparak Manavgat’ın en güzel plajlarını ve koylarını gezebilir, denizde yüzmenin ve güneşlenmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Manavgat Şelalesi’ne giriş ücretli olup, belirli bir saat kuralı yoktur. Dilediğiniz saatte gelebilir ve gidebilirsiniz. Dilerseniz burada konaklayabilirsiniz.

Burası aynı zamanda karavan ve çadır kampı içinde uygun bir yerdir. Manavgat Şelalesi’ne gelmişken, Düden Şelalesi’ni de görebilirsiniz. Buradan ayrılmadan evvel Manavgat’a özgü organik ve otantik ürünlerden hediye olarak satın alabilirsiniz.