Türkiye bir ilke imza atarak insansız hava gemisi üretti. İtici güç sistemiyle çalışan, kontrol yüzeyleriyle havada hareket eden hafif hava aracı olarak da biliniyor.

Günümüz teknolojisinde kullanılan hava gemilerinin üretip kullanan ve bu alanda çalışan ülkelerden biri de Amerika. Türkiye’de bu gemiler bulunuyor ancak kullanım izni bulunmuyor.

Hava gemileri ise İsraile ve Irak’da kullanılıyor. Türkiye’nin ilk hava gemisini yapan Kuzgun Havacılık 2007 yılında şirketin genel müdürü Mühendis Yücel Demir önderliğğinde bir grup idealist mühendis tarafından yapılmış.

Ciddi bir tecrübe, birikim ve havacılığın geleceğini okuyabilecek öngörüyle yola koyulup, hava gemisinin (airship) geleceğin önemli uçan araçlarından birisi olacağını öngörmüşler.  Hava gemileri (Airships) konusunda yaklaşık 10 yıldır çalışan bu ekip, 10 yıl önce dünyada böyle sistemler olmadığı için devletin ilgili yetkilileri tarafından dikkate alınmamışlar. Ancak günümüzde, Kuzgun Havacılık’ın patentlerini alıp yapıp uçurduğu sistemler, ABD başta olmak üzere bu teknolojiye sahip ender ülkeler tarafından kullanılıyor.

Kuzgun Havacılık tarafından yapılan sivil amaçlı hava gemisi ise havada uçan otel olarak kullanılacak. Bu şekilde havada mavi yolculuk yapmanız mümkün olacak. Ancak düşük hızla yapılacak. Böylece yatağınızda uzanırken, şehri havadan izleyebileceksiniz.

Hava gemisinin kullanımına izin verilmeyince firma bunu otel olarak kullanmaya karar verdi. Böylece farklı bir tatil anlayışı yaşamak isteyenler için ideal bir fikir olarak görülüyor.