Covid-19 salgınıyla birlikte ilan edilen pandemi sonrasında büyük kriz yaşayan turizm sektöründe bütün ülkeler yeni sezon hazırlıklarına başladı.

45 ülkelede turizmcilerle bir anket yapıldı. Virüs salgını sonrasında Türkiye’nin turizmde en hızlı toparlanacak ülke olarak ilk sırada yer alıyor. Uluslarası Toplantı ve Düğün Turizmi Forumu’nun aralarında ABD, Almanya, Avustralya, Fransa, Belçika, İspanya, Hollanda, Rusya ve İtalya gibi ülkelerin bulunduğu 45 ülkedeki 1468 turizmci ve 822 firma arasında yapılan ankette salgın sonrasında en hızlı toparlanacak turizm destinasyonları arasında Türkiye ilk sırada yer aldı. Hizmetlerini sürdürme kapsamında en büyük başarıyı havayolu şirketleri arasında Türk Hava Yolları ilk beş firma arasında bulunuyor.

Forumun Yönetici Ortağı Necip Fuat Ersoy, katılımcıların yüzde 59’unun müşterilerin salgın sonrası etkinlik amacıyla yurt dışı seyahatlerine katılmalarının biraz zaman alacağını düşündüğünü belirterek, “Salgın sonrası hangi turizm destinasyonlarının, ülkelerin en hızlı şekilde toparlanabileceği sorusuna ilişkin yüzde 12.2’lik bir oranla Türkiye ilk sırada yer aldı” dedi.

Mart ayında ilan edilen pandemi sonrasında sosyal alanda ve turizmde de bir çok alışkanlık değişikliğe uğradı. Maske takmak, sosyal mesafe ve hijyen kuralları zorunluluk haline getirildi. Türkiye’de iç turizm Mayıs ayının sonunda başlayacak ve dış turizm de Haziran’nda başlaması bekleniyor.

23-26 Mayıs tarihleri arasında ise tüm yurtta sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Virüs salgınından en çok etkilenen iller ise İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Zonguldak oldu.