Dünyada yaşanan coronavirüs salgını en çok havacılık sektörünü etkiledi. Türk havayolu şirketlerinin krizden az zararla çıkmasının ülke turizmi için büyük önem taşıyor.

Coronavirüs nedeniyle 10 Mart tarihinde dünyada pandemi ilan edilmişti. En çok can kaybı yaşayan ülkeler ise ABD, İtalya, İspanya, Almanya, Fransa, İngiltere, İran, Irak, Rusya ve Türkiye oldu. Türkiye’de ise en fazla can kaybı yaşayan iller İstanbul, İzmir ve Ankara oldu. Coronavirüs tedbirleri kapsamında bir çok ültede sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, Türkiye’da yaşa bağlı olarak sokağa çıkma yasağı getirildi.

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Tevfik Nane konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Havacılık şu açıdan çok önemli; Turizm ülkemize net katma değer yaratan bir sektör. Katma değer ülkemizde kalan bir sektör. Üretim tamamen ülkemizde olan bir sektör. Havacılığın desteklenmesi bu açıdan çok çok önemli. Eğer Türkiye’de havacılık kalmaz, Türk havacılığı kalmaz ise bu katma değer maalesef yabancı taşıyıcılara kalır. Türkiye’ye turist getirmeye çalışan yabancı taşıyıcılar istedikleri fiyatları uygulayabilirler. Türkiye’de kalması gereken katma değer, gerek istihdam olarak gerek de maddi değer olarak bu sefer yurt dışına transfer olur. O yüzden küçüğüyle, büyüğüyle, tarifelisiyle bütün Türk havacılığının bu süreci yıkılmadan geçirmesi çok çok önemli. Turizm bizim için bacasız sanayi olarak adlandırdığımız ve geçen sene rekorlar kırıp 50 milyonun üzerinde misafir ağırladığımız ülkemiz, 35 milyar dolarlık net döviz geliri sağladığımız bir alan. Bunun devam etmesi için havacılık burada kilit sektörlerden bir tanesi. Türk havacılığının desteklenmesi çok önemli. Hükümetimizin açıkladığı paketlerde de bu destek var.”

Coronavirüsün etkilediği sektörler arasında bulunan turizmde de önlemler alınmaya başladı. Pegasus, 7 Nisan’da yapılan genel kurulunda 2019 yılında kazanılan karın tamamamın öz kaynağa ve yedeklere aktardı. Elde edilen karın ise dağıtmayacağı kararı verildi. Şirket, 2006 yılından itibaren elde ettikleri karı dağıtmadıkları için öz kaynaklarını güçlendirmeleri için yedeklerle yer alması kararı verilmişti.