Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Başkanı Maya Lomidze, virüs salgını nedeniyle darbe alan turizmin, yaz aylarında dış uçuşların yeniden başlayabileceğini fakat bunun garantisini vermeyeceğini açıkladı.

Lomidze, yakın gelecekte tur operatörlerinin beklentileri ve seyahatlerin yeniden başlayabileceği tarihler konusunda tahminlerde bulundu.

Ankara Büyükelçisi Eleksey Yerhov ise, coronavirüs pandemisinden sonra Türk operatörlerinin turizm sektörünün en kısa zamanda yeniden çalışmaya başlayacağını umut ediyor, her iki ülkenin bu konuda işbiriliğini ilerletmeye kararlı olduğunu belirtti.

Lomidze’ye göre Rusların Türkiye tatiline yönelik beklentilerini, aynı diğer dış destinasyonlarda olduğu gibi tahmin etmek oldukça zor:

“Turizm endüstrisinin temsilcileri ve turistler olmak üzere hepimiz bu yaz hava yolculuklarının kısmen de olsa yeniden başlayabilmesini ve bir yerlere uçmanın mümkün olabilmesini umuyoruz. Fakat viroloji uzmanları olmadığımız için bunu ne turistlere, ne de kendimize garanti edebiliyoruz. Dünyada her şeyin birbiri ile bağlantılı olduğu bir durumdayız.”

Coronavirüs nedeniyle sektör iadeleri iki ay kadar ertelemişti. Dünyanın bir çok ülkesinde uçuşlar yasaklanırken, ülkelere giriş ve çıkışlarda kapatıldı. Bunun yanı sıra virüsten en çok etkilenen ülkeler ise ABD, İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa, Çin, İran, Irak, Türkiye, Rusya…

Hem Türkiye’nin, hem de diğer turizm ülkelerinin şimdiye kadar asla olmayan bu benzersiz durumda şüphesiz zorluklarla karşılaştıklarına dikkat çeken Lomidze, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sektörü desteklemeye yönelik oldukça ciddi önlemler gerekiyor. Bildiğim kadarıyla Türkiye’de bu türden önlemler alınıyor. Muhakkak kayıplar olacak, fakat turizm endüstrisinin batacağı söylenemez. Türkiye’de gidecek yerler olacak, herkes iflas edip, batmaz, böyle bir şey olmaz. Birçok şirket ayakta kalacak, bazıları kayıplarını minimize etmeyi başaracak. Bu durum otelciler için de eğlence sektörü için de yiyecek sektörü, restoranlar için de geçerli. Tüm dünyada ve özellikle de Türkiye’de turizm sektörünün aldığı darbe nakavt edici olsa da ölümcül değil. Bu durumun üstesinden gelmek için zaman gerekecek, 2 ayda olacak bir şey değil, fakat turizm sektörü bunun üstesinden gelecek.”

Coronavirüs tedbirleri kapsamında İstanbul’a giriş ve çıkışlar yasaklandı. Ülkemizde en fazla vaka ise İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli ve Zonguldak’da görüldü. Bu hafta sonu ise yeniden büyükşehirlerde sokağa çıkma yasağı uygulanacak.