Covid-19 virüs salgını nedeniyle büyük kriz yaşayan turizm sektöründe hijyen ve sosyal mesafe uygulamaları da büyük önem kazandı. Almanya’da bulunan Royalcert NASA’da uygulanan hijyen kuralları otellerde de uygulanacak.
Uygulama Güvenli Turizm Sertifikası programına yönelik olarak gerçekleşecek.

Bugüne kadar sertifika için 238 tesis başvuruda bulunmuş. 10 tesis ise sertifika almaya hak kazandı. Otellere sertifikayı veren Royalcert Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Alphan Namlı restoranların ve otellerin HACCP yani Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktaları sistemi kriterlerine göre uygulanacak.

NASA’daki hijyen standartlarıyla benzer
Güvenli Turizm Programının NASA’nın uzay yolculuğuna gönderdiği astronotlar için uygulanan hijyen standardıyla benzer olduğunu belirten Namlı, ”İngiltere’de 20 yıldır, yine İtalya’da ‘Qualitalia’ ile hijyen denetimleri yapılıyordu ancak ilk defa salgın sonrası bu kadar kapsamlı bir uygulama ülkemizde gerçekleştirilmeye başladı. Denetimlerde 150’ye yakın kritere bakıyoruz. Türkiye diğer ülkelere de örnek oldu. Mısır, Dubai, Suudi Arabistan, Sri Lanka, Tayvan gibi ülkeler de Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı için bizimle iletişime geçtiler.” dedi.

1 Haziran itibariyle yeni normalleşmeyle turizm sezonunu açan Türkiye’de otellerde hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymayanlara sertifika verilmeyecek ve bu tesisler sezonu açamayacaklar. Otellerin girişlerinde misafirlerin ateşleri ölçülecek ve valizlerde dahil dezenfektasyonları yapılacak. Bunun yanı sıra odalar temassız olarak telefon aracılığıyla açılacak yani otomatik anahtar sistemi tamamen kaldırılmış olacak. Her tesiste bir izolasyon odası ve doktor bulunacak ayrıca otellerin önünde birer de ambulans bulundurulacak.