Yaşanan covid-19 virüs salgını büyük kriz yaşayan turizm sektöründe önümüzdeki günlerde neler yaşanacak bununla ilgili öngörülerde bulunan Güney Ege Turistik Otelciler Birliği GETOP Başkanı Bülent Bülbüloğlu sektördeki belirsizliğe vurgu yaptı.

Kitle turizminin başlayabilmesi için Türkiye ile diğer ülkeler arasında mutabakat sağlanması gerektiğini belirten GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, böyle mutabakat olmadığı için Türkiye’yi hiçbir Avrupa ülkesinde satışa açamadıklarını söyledi. Bülbüloğlu, ”Şu an ne desek boş” ifadesini kullandı.

Coronavirus önlemleri kapsamında Turizm Bakanı Ersoy, sertifikasyon uygulamasını getirmişti. Buna göre hijyen kurallarına ve sosyal mesafe kurallarına uyanlar bu sertifikayı alabilecekler.

Sözcü gazetesinden Mustafa Sarıipek’e konuşan Bülent Bülbüloğlu, ”Biz beklerken Yunanistan ilan etti ve Avrupa’da Yunanistan turları satılıyor. Hudut kapılarının açılış tarihi belli olduktan sonra Avrupa’daki acenteler ne kadar süre içinde Türkiye’ye tur satacak? Müşteri hazır beklemiyor ki. Ama biz turizmciler olarak yarın müşteri gelecekmiş gibi hazırlıklarımızı tamamladık sayılır. Eğitim programlarımız sürüyor. Tarih belirlenince ancak otelinde belli bir doluluğu tahmin eden işletmeciler otellerini açacak” ifadelerini kullandı.

Sektörde herkesin para kazanmak istediği bu yüzden turizmin Temmuz’da mı yoksa Ağustos ayında mı turizme açılacağının belli olmadığı ve bu yüzden tur operatörünün Türkiye’yi satışa açmadığı söz konusu… Havalimanı şartları, yasal sorumluluklar, otel koşulları, yasal sorumluluklar… gibi konuların netleşmesi halinde satışın olabileceği öngörülüyor.  1 Haziran günü Türkiye kontrollü normalleşmeye geçti ve yurtiçi uçuşlar başladı. Yurtdıı uçuşlar ise ay sonunda yapılması planlanıyor.