Geçtiğimiz günlerde İstanbul Turizm Derneği (ISTTA) tarafından yapılan toplantıda turizmde gelecek 10 yılın yeni seyahat trendleri üzerine değerlendirmeler yapıldı. Turistlerin jet ile dünya turları, kişisel özel seyahatleri ve ekolojik seyahatlere kadar bir çok farklı alanı tercih edebilecekleri belirtildi.

İstanbul Turizm Derneği’nin ev sahipliğinde Raffels Hotel İstanbul’da yapılan toplantıda Besfin Finansal Hizmetler Danışmanlık Şirketi bir rapor hazırladı. Turizmde Gelecek On Yılın Trendleri isimli raporun sunumu yapıldı. ISTAA Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Aydın’ın bulunduğu toplantıda, raporun sunumunu Besfin Kurumsal Finansman Direktörü Nihan Tarmur yaptı.

Gelecek on yılın seyahat trendleri arasında Kişisel Seyahatler, Ekolojik Seyahatler, Sağlıklı Yaşam ve Spa Seyahatleri, Yavaş Seyahat (Teknolojiden uzak, sosyal yaşamın olduğu trend), Jet ile Dünya Turları, Sosyal Sorumluluk Seyahatleri, Glamping Seyahatleri (Lüks Kampin veya Butik Kamping şeklinde yapılan yüksek gelirli gezginlerin tercih ettiği trend) yer alıyor. Hazırlanan bu rapora göre yeni seyahat trenlerin tanıtımında ise İstanbul öncü şehir olacak.

İstanbul Turizm Derneği (ISTTA) Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Aydın, İstanbul’u turizmde dünyanın en iyi şehirleri arasında görmeyi arzuladıklarını belirterek, “Ülkemizde turizm denildiğinde şüphesiz en önemli markamız İstanbul. Bugün Türkiye’nin en fazla turizm çeken şehri İstanbul’umuzu turizmde dünyanın en üst sıralarında görmeyi arzuluyoruz. Tarihte farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış şehrimiz, son yıllarda turizmde ciddi atağa geçti ve 2019 yılında yaklaşık 15 milyon turisti ağırladı. Ancak İstanbul için bu rakamı kesinlikle yeterli bulmuyor, şehrimizin çok daha fazlasını hak ettiğini düşünüyoruz. Hep birlikte yapacağımız çalışmalarla önümüzdeki dönemlerde 25-30 milyon gibi rakamlara ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 .