Dünyada yaşanan coronavirüs nedeniyle bir çok ülke sınırlarını kapattı ve uçuşlarını iptal etmek zorunda kaldı. Bu durumdan en çok etkilenenler ise Çin, İran, İtalya, Almanya oldu. Geçtiğimiz günlerde Irak ve İran’a uçuşlar iptal olmuştu.

Turizm Bakanı Ersoy, yaptığı açıklamada daha az turist gelmesinin çok daha mantıklı olduğuna karar verdiklerini belirtti. Yapılan toplantıya Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katıldı. Toplantının ardından üç bakan detaylı açıklamalarda bulundu. Turizm bakanı Ersoy, turizm talebinin Nisan sonuna ertelenmesinin mantıklı olduğunu söyledi. Geçen yıla oranla ülkeye daha az turistin gelmesini sağlamanın daha sağlıklı olacağını karar verdiklerini belirtti. Ersoy, sektör temsilcileriyle toplantı yaptıklarını, Maliye ve Hazine Bakanıyla görüştüklerini ve bir hafta içinde sektörel desteklerle ilgili açıklama yapacaklarını söyledi. Kültürel etkinlikler ve organizasyonlarla ilgili, bakanlığa bağlı organizasyonları Nisan sonuna ertelediklerini ve yarın durumun netleşeceğini ifade etti.

Turizm Bakanı Ersoy, açılmamış oteller için sezon başının Nisan sonu olması gerektiğini belirterek, önemli olan Mart ve Nisan’da sayı yakalamanın olmadığını, virüs riskinin azalmasından sonra ortaya çıkan rakamların önemli olduğunu söyledi. Bu kapsamda açılacak olan zincir otellerin ise Nisan sonuna ertelendiğini açıkladı. Aynı zamanda koronavirüse en çok kruvaziyer gemilerinin yakalandığını ve bu gemilerde yeni sağlık protokolünü uygulamaya başladıklarını fakat öncelikli olanın ise geminin protokolü değil, yolcu profilinin olduğu belirtti.