Dünkü kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrasında normalleşmeye yönelik olarak atılacak ilk adımlardan bahsetti.

Dört aşamalı olarak normalleşme planı kapsamında 27 Mayıs-31 Ağustos 2020 tarihleri arasında 2. aşamaya geçildi. Buna göre 28 Mayıs Perşemmbe günü Huber Köşkü’nde video konferans düzenlendi. Son kez yapılan kabine toplantısından sonra gözler Haziran ayında gerçekleşecek olan normalleşme takvimine çevrildi.

Haftasonları uygulanan sokağa çıkma yasağına ilişkin olarak 20 yaş altı ve 65 yaş üstüne yönelik olarak kısıtlamalar devam edecek. Bunun yanı sıra haftasonları ülke genelinde sokağa çıkma yasakları sürecek. 3 Haziran’da sona erecek olan seyahat yasağıyla ilgili olarak değerlendirmeler yapıldı. 4 saat süren toplantıda İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’da yer aldı

Toplantı öncesinde tahminler yapıldı ve ikini dalganın yaşanmaması için iki yaş grubunada uygulanan yasakların kaldıralacağı düşünülüyordu. Aynı zamanda 15 ilde 3 Haziran’a kadar süren yasağın tamamen kaldırılması söz konusunuydu. Ancak riskin devam ettiği birkaç şehirde giriş ve çıkış yasaklarının devam edeceği tahmin ediliyordu.

Dün yapılan toplantı sonrasında bu sorulara yanıt verildi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın resmi açıklaması ile netlik kazanan 2. aşamada turizm ve turizmle ilgili alanlarda alınan kararlar ve normalleşme takvimi:

1 Haziran:
Şehirlerarası seyahat kısıtlaması tamamıyla kaldırılmıştır. Olumsuz bir durum görmemiz halinde yeniden getirebiliriz.
65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlandırılmasını pazar günleri 14:00 saatleri arasında istisna kapmasında olması devam edecek.
20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubu çarşamba ve cuma günleri 14 ve 20 arasında çıkmaya tabi olmayacak.
Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda görüyoruz.
Restoran, kafe, pastane, çay bahçeleri ve kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 20.00’a kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence ve nargile mekanları bu kapsamın dışındadır.
Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye başlayacak.
Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde faaliyet geçecek. Müze yerleri de bu tarihte açılıyor.
Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı belirli kurallar dahlinde kaldırılmıştır.
Açık havada olan konserler de belli kontrol dahilinde faaliyete geçecek. Detaylı açıklamalar yapılacaktır.

Türkiye 1 Haziran’dan itibaren her alanda normalleşme sürecine geçiş yapacak. Coronavirus vakalarının çoğaldığı ve ölümlerin azaldığı Türkiye’de hijyen ve sosyal mesafeye uyulmak şartıyla kontorollü normalleşmeye geçti.