Global çapta büyük kriz yaşayan turizmle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında kabine toplantısı yapılmıştı. Bununla igili olarak turizmde normalleşme süreci ele alındı. Normalleşme sürecinde öncelik turizm alınacak. Süreçte ilk olarak korunaklı oteller hizmete girecek. Okullarda ise uzaktan eğitim Mayıs ayının sonuna kadar devam edecek.

Coronavirüs önlemleri kapsamında bayramın ilk günü bayram namazı kılınmaması için sokağa çıkma yasağı düşünülüyor. 31 ilde de 24 Mayıs Pazar günü sokağa çıkma yasağı olabilir. Normalleşme sürecinde hazırlanan planın, bayrama kadar açıklanması düşünülüyor.

Pazartesi günü yapılan Bakanlar Kurulu’nda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye için tünelin ucundaki ışık göründü” sözleriyle açıkladığı normalleşme eylem planları ele alındı. Oktay’ın koordinasyonunda 16 bakanlığın ayrı ayrı yürüttüğü çalışmalarda sunumlar videokonferansla toplanan kabinede yapıldı.

Normalleşme süreci kritik sektörlere ve de iller bazında gerçekleşecek. Her bakanlığın ayrı ayrı hazırladığı plan, 100 günlük icraat programının benzeri gibi olacak. Bu anlamda illere ve sektörlere yönelik olarak yol haritası belirlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın belirleyeceği planın uygulama aşamaları ise takvime bağlı olarak gerçekleşecek. Bu bağlamda öncelik ekonomi, turizm, ticaret ve gıdaya verilecek.

Coronavirüs salgını sebebiyle global çapta büyük yara alan turizmle ilgili olarak bütün ülkeler çözümler üretmeye devam ediyor. Virüsten en çok etkilenen ülkeler ise ABD, İspanya İtalya, Çin, İran, Irak, Almanya, İngiltere, Belçika, Fransa, İsveç, Avusturya, Danimarka, Hollanda, Rusya, Türkiye, Yunanistan olmak üzere 185 ülkede görüldü.