Çin’de ortaya çıkarak dünyayı olumsuz etkileyen coronavirüs en çok turizm sektörünü ekonomik açıdan vurdu. Bahar sezonunu boş geçiren tesisler yaz sezonu için hazırlıklarını sürdürüyor.

Tesislerin bir ya da iki ay içinde hizmet vermeye başlayacağı ve bu yüzden virüs için önlemler alınmaya devam ediyor. Sektör umudunu yitirmek yerine tesislere korona ayarı vermeye başladı. Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise koronavirüs sertifası alacak olan otellerin hizmet vermeye başlayacağını belirtmişti. Bu nedenle bir çok otel ve tesis dezenfekte işlerine başladı ve otellerde sağlık personelinin sayısı da arttırılıyor. Ortak alanlarda ise sosyal mesafe kuralları konusunda personele eğitim veriliyor.

Oteller için en başta gelen yenilik otele giriş öncesi sağlık kontrolü. Bu durum şimdiden ilanlara da yansıdı. Bir otel ilanında, “Sağlık ekiplerimiz tarafından otelimize giriş öncesi triyaj muayenesi yapıyoruz” denilirken ayrıca tatil süresince ‘kişisel sağlık danışmanı’ sunulduğu, tercihe bağlı olarak da 7/24 doktor ve hemşire hizmeti de verildiği belirtiliyor. Otellerde ‘sosyal mesafe’ de bu yıl devrede olacak. Hatta bazı oteller evdeki izole hayatını devam ettirmek isteyenler için ana binadan bağımsız izole villa seçeneği de sunuyor.

Bunun yanı sıra otellerde mobil oda anahtarı sistemi uygulanacak. Bir çok kişinin dokunmak zorunda kaldığı uygulama tamamen ortadan kalkıyor. Anahtar ve check-in mobil platformlarda yapılacak. Otel odaları ULV makineleriyle dezenfekte edilecek. Kalmak istediğiniz odanın 72 saat boş olmasını istiyorsanız eğer ek bir ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu şekilde güvenli konaklama olanağı sağlanmış olunuyor.

Kovid 19’la birlikte bazı oteller ‘yemeğini kendin pişir’ seçeneği de başlatıyor. İşletmeler bu seçeneği verdikleri ilanlarla “Villalarımızda size özel mutfağınızda, kendi yemeğinizi kendiniz yapabilirsiniz” diyerek altını çiziyor. Odaya servisin ise ‘özel kıyafet, maske ve eldivenle’ yapılacağı belirtiliyor. Ayrıca ilanlarda ‘bağışıklık sistemini destekleyici gıda ve içecekler sunuyoruz’ ibaresi yer alıyor. Hatta odalarda alkali su bulunduran oteller de var.