Turizmde aylık 47 milyar kayıp yaşanabilir. Global Business Travel Association yani GBTA tarafından yapılan araştırama sonucunda coronavirüsü nedeniyle iş seyahatlerini de olumsuz etkileyecek. Salgının küresel olması nedeniyle iş seyahatlerinde bu maliyetinin 47 milyar dolara kadar yükselebileceği raporda belirtilmiş. Aynı zamanda kümülatifte ise, sektörün kaybının %37’yi aşacağı ifade edildi.

GBTA’nın 400 üye ülkeyle yaptığı araştırmaya sonucunda coronavirüs, küresel toplantı ve etkinliklerinin de virüs nedeniyle büyük etki aldığı söylendi. Araştırmaya katılanların yüzde %65 ise birkaç toplantının iptal edildiğini ve toplantıların %18’nin de iptal edildiğini paylaştılar. %66’lık bir bölüm ise toplantı ve etkinlikleri ertelediklerini belirtti. Ertelenen ve iptal edilen etkinlik ve toplantıların %54’ünün ise ne zaman yapılacağı ise henüz belirsizliğini koruyor.

Katılanların %31’i seyahatlerin üç ay içinde yeniden başlayabileceğini umut ederken, %14’ü ise seyahatlerin 6 aydan önce başlamayacağını söyledi. Araştırmaya iştirak eden katılımcıların %24’ü büyük ölçekli, %31’i ise az ölçekli bir kayıp yaşanabileceğini düşünüyor. En büyük kaybın ise havayolu şirketleriyle, konaklama tesislerinin yaşayacağı tahmin ediliyor. Araştırmaya katılan şirketlerin %14’ü ise herhangi bir kaybın yaşanmayacağı görüşünde bulunuyor.

GBTA üyesi şirketlerin %95’i Çin seyahatlerinin büyük bir çoğunluğunun ya da tamamının iptal olduğunu ifade etti. Aynı şekilde Hong Kong seyahatlerinin %73’i ise Tayvan seyahatlerinin %54’ü ise Asya ülkelerine yönelik olarak seyahatlerin %45’inin iptal edildiğini belirtti. GBTA üyelerinin %23’ü ise Avrupa’ya yapılacak olan bazı seyahatlerinde iptal edildiğini vurgularken %8’lik bir kısmın ise Avrupa seyahatlerinin çoğunun iptal edildiği açıkladı.