Coronavirüs salgını dünyada en çok turizm sektörünü etkiledi. Seyahat acentaları ise tatillerde iptalleri erteledi. Yaz sezonu için erken rezervasyon yapanlar ise beklemeye geçti.

Dünyanın her yerinde turizm sektörü müşterilerin iadelerini durdurmanın yollarını aramaya başladı. Avrupa’da da iptal, erteleme gibi çağrılar yayılmaya başladı. Türkiye’de ise sektör iptalleri erteleme kararı aldı. Salgının yaz aylarında düşeceğini tahmin eden acenteler ise tatile 1 aydan az süre kalmadığı sürece iptal yapmayacak. Acenteler, ileri tarih için tatil satın alan müşterileri beklemeye aldı. Tur operatörleri ise sivil havacılığın geçici maddesine göre iadeleri uçuş yasaklarının kaldırılmasından iki ay sonra ödeme yapacak.

Bazı tur operatörleri de yine yaklaşık 1 yıl önce otel, uçak gibi anlaşmaları yaptıklarını belirterek, “Tüm dünyayı etkileyen bu salgın tedbirleri kapsamın Hava Yolları Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri için düzenlemeler yapılarak Resmi Gazete’de yayımlandı. İlgili maddeler doğrultusunda uçuş yasağı olan tüm destinasyonlar için yolculara biletlerinin açığa alınması veya geri ödeme koşullarına açıklık getirilmiş ve geri ödemelerin uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra yapılabileceği belirtildi. Aynı şekilde sürmekte olan Pandemi sebebi ile oteller ve servis sağlayıcılar ön ödemelerimizi açığa aldı. Seyahat başlangıç tarihi 1 Haziran ve sonrası olan misafirlerimiz, tura gitmenize 30 gün kala bize ulaşmanız halinde, iptal ve değişiklik işlemlerinizde size yardımcı olabileceğiz. Tüm bu nedenlerden dolayı iadenizi resmi makamlar yeni bir karar alıncaya kadar bugünkü koşullarda uçuş yasakları kalktıktan 2 ay sonra yapılabileceğini tarafınıza taahhüt ederiz” yazısı yayınladı.

TÜRSAB ise seyapat iptallerine yönelik olarak tüketiciler tarafından tüketici hakem heyetlerine yapılan başvuraları durdurma kararı aldı. 10 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete’de Tüketici Hakem Heyeti Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’e geçici madde eklendi. Böylece tüketici hakem heyetlerinin toplantıları 10-30 Nisan tarihine kadar durduruldu.

Avrupa’da ise iade yerin kupon sistemi uygulanıyor. Belçika, Hollanda, Fransa ve İtalya’da seyahat acenteleri salgın nedeniyle tatilleri iptal edilen müşterilere kupon dağıtıyor.