İngiltere’de bulunan yaklaşık 200 seyahat şirketi İngiliz hükümetine bir mektup gönderdi. Sektör, 8 Haziran’dan itibariyle ülkeye gelecek olan turistlere karantina uygulamasından vazgeçilmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Ülkenin en büyük havaalanı işletmecisi olan Swissport’un yöneticisi olan Jason Holt, 8 Haziran’dan sonra ülkeye gelecek turistlere yönelik olarak söz konusu karantina uygulamasının turizm sektörüne büyük darbe vuracağını bildirdi.

Holt, “Eğer bu karantinanın gerçekten virüsle çok ilgisi varsa ve ülkenin güvende olması için gerekiyorsa, neden mart ayında uygulanmadı?” yorumunu yaptı.

İngiltere’nin ünlü yayın kurumu BBC’ye açıklamada bulunan Ryanair Üst Yöneticisi Michael O’Leary ise karantina uygulamasının ülkeye gelecek olan turistlerin azalmasına neden olabileceğini açıkladı.

Avrupa’da pek çok ülkede koronavirüs vaka ve ölüm sayılarını İngiltere’den daha az olduğunu hatırlatan Michael O’Leary, “Italya, Yunanistan, İspanya ve Portekiz ziyaretçilere yönelik sınırlamaları kaldırırken, İngiltere yeni sınırlama getiriyor.” ifadelerini kullandı.

Ülkede yeni tip covid-19 virüs salgını nedeniyle ölenlerin sayısı dün 324 artmış ve 39369’a çıkmıştı. Covid-19 virüs salgınından ölenlerin sayısı açısından İngiltere Avrupa’da ilk sırayı alırken, dünyada ise ABD’den sonra ikinci sırada bulunuyor.

Çin’de ortaya çıkarak kısa sürede 185 ülkeye yayılan covid-19 virüs riski tam olarak bitmediği için riski de sürüyor.Virüse henüz bir ilaç ve aşı bulunmuş değil ve çalışmalar sürüyor. Bu nedenle ikinci bir dalganın ise Eylül ayında yaşanabileceği konusunda Dünya Sağlık Örgütü bugün bir açıklama yapmıştı.